Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut pochwalił się rekordowym zyskiem za 2023 r. Polacy trzymają na jego kontach prawie 4 mld zł

Brytyjski fintech liczy, że dobre wyniki finansowe pozwolą mu wreszcie uzyskać licencję bankową w Wielkiej Brytanii

Revolut upublicznił dzisiaj swoje wyniki finansowe uzyskane w 2023 r. Z opublikowanego komunikatu wynika m.in., że grupa osiągnęła w ub. roku przychody na poziomie 2,2 mld dolarów, co oznacza wzrost w porównaniu z 2022 r. o 95 proc. W tym samym czasie zysk netto urósł do 428 mln dolarów. Przy czym ubiegły rok miał być trzecim z rzędu na plusie.

Przeczytajcie także: NBP nie może nic powiedzieć w sprawie surcharge

W wywiadzie, udzielonym telewizji CNBC, szef i współzałożyciel Revoluta Nick Storonsky powiedział, że liczy teraz na uzyskanie licencji bankowej w Wielkiej Brytanii, w czym dobre wyniki finansowe powinny pomóc. Bez takiego zezwolenia Revolut nie może na swoim rodzimym rynku m.in. udzielać pożyczek. W Unii Europejskiej fintech działa na podstawie licencji bankowej uzyskanej od Banku Litwy.

Revolut stara się o licencję bankową na Wyspach od kilku lat. W przeszłości na drodze do niej stały m.in. wątpliwości audytora co do raportów finansowych fintechu oraz zmiany na stanowiskach menadżerskich, kluczowych dla zarządzania ryzykiem. Biuro prasowe Revoluta w Polsce podało, że do obecnie opublikowanego raportu nie było żadnych wątpliwości formalnych i został on pozytywnie zaudytowany.

Przeczytajcie także: Polskie obligacje w Revolucie

Dzisiejszy komunikat prasowy zawiera mnóstwo liczb opisujących obecną skalę biznesu Revoluta. Na całym świecie z jego usług korzystać ma już 45 mln klientów – w ciągu minionego roku ich liczba urosła o 12 mln. Największą część przychodów prowizyjnych generują karty (605 mln dolarów) a później produkty majątkowe i wymiana walut (491 mln dolarów) oraz subskrypcje (303 mln dolarów). Saldo na rachunkach klientów wynosiło w grudniu 2023 r. 16,4 mld dolarów, co pozwoliło na osiągnięcie dochodów odsetkowych w wysokości 621 mln dolarów.

Revolut podał też kilka informacji na temat skali jego biznesu w Polsce. Okazuje się, że w grudniu 2023 r. miał już tutaj 3,1 mln klientów, choć nie wiadomo, jak wielu z nich jest aktywnych. Na koniec ub. roku mieli oni zdeponowane na swoich kontach ok. 4 mld zł, czyli średnio ok. 1,3 tys. zł. W całym ubiegłym roku wykonali 172 mln transakcji kartami, z czego już 60 proc. w Polsce. To sugeruje, że coraz częściej konto Revoluta jest wykorzystywane do codziennych wydatków, a nie tylko przy zagranicznych wyjazdach, jak bywało w przeszłości.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies