Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W aplikacji mObywatel będzie można płacić kartą oraz portfelami Apple Pay i Google Pay

Usługa płatności za pośrednictwem mObywatela znajduje się w fazie pilotażu i na razie pozwala na transakcje Blikiem

Polska Agencja Prasowa, w relacji z konferencji "BGK dla JST", donosi o planach rozwojowych modułu płatności dostępnego w aplikacji mObywatel. Moduł ten obsługiwany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. O rozszerzeniu funkjconalności modułu mówił podczas konferencji Hubert Gniadowicz, dyrektor pionu usług cyfrowych w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Przeczytajcie także: mObywatel pozwala na zastrzeganie numeru PESEL

Przedstawiciel COI zdradził, że do Blika, który obecnie jest jedynym narzędziem dostępnym w module płatności w mObywatelu, wkrótce dołączą karty bankowe. Natomiast w przyszłym roku lista metod zostanie uzupełniona o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay. Zostanie też rozszerzona lista opłat, jakie za pomocą mObywatela będzie można regulować, ale konkretów nie ujawniono.

Płatności w rządowej aplikacji znajdują się w fazie pilotażowej. To znaczy, że mogą z nich korzystać na razie tylko mieszkańcy wybranych ok. 50 gmin i płacić za wybrane zobowiązania, takie jak podatek od nieruchomości, leśny, rolny oraz za zagospodarowanie odpadów komunalnych. – Należności te można opłacić jednorazowo lub w ratach. W części gmin korzystających z systemu możliwa jest również obsługa płatności przeterminowanych i wnoszenie opłat z odsetkami – powiedział Hubert Gniadowicz.

Przeczytajcie także: BGK zadowolony ze statystyk płatniczych w mObywatelu

Zdaniem eksperta z COI w kolejce do udostępnienia płatności za pośrednictwem rządowej aplikacji czeka 70 gmin. Obecnie trwa przyjmowanie wniosków od kolejnych samorządów, które chciałyby wziąć udział w pilotażu. Proces uruchomienia płatności trwa kilka miesięcy i obejmuje konieczność dostosowania systemów informatycznych gminy.

Źródło: PAP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies