Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Cyfryzacji bez zapowiedzi ograniczyło ilość danych dostępnych w mWeryfikatorze

Jak tłumaczy biuro prasowe resortu, zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników mDowodów

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach wprowadzonych w tzw. mWeryfikatorze webowym. Dotyczą one sposobu wyświetlania wybranych danych użytkownika. Niektóre elementy ukryto za gwiazdkami, co ma pozwolić na zmniejszenie prawdopodobieństwa wykorzystania ich przez niepowołane osoby. – Teraz osoba, która potwierdza naszą tożsamość za pomocą mWeryfikatora webowego, nie zobaczy pełnych danych, takich jak: numer PESEL, imię matki, imię ojca, seria i numer mDowodu – napisano w komunikacie MC.

Przeczytajcie także: Nowa usługa bezpieczeństwa dostępna w aplikacji mBanku

Przypomnę, że mWeryfikator webowy to serwis przeglądarkowy, bezpłatny i dostępny dla każdego, a umożliwiający potwierdzenie tożsamości użytkownika mDowodu. Po wyświetleniu na ekranie komputera albo smartfona kodu QR, osoba, której tożsamość chce się potwierdzić, powinna telefonem z uruchomionym mObywatelem zeskanować ten kod. Po chwili na ekranie urządzenia należącego do osoby sprawdzającej tożsamość pojawiają się dane osobowe użytkownika mDowodu.

mWeryfikator webowy, działający w powyższy sposób, dostępny jest od dawna. Zainteresowało mnie więc, dlaczego akurat teraz resort cyfryzacji postanowił ograniczyć dane wyświetlane za pomocą tego narzędzia. Czy zidentyfikowano nowe metody cyberataków, w których wykorzystywana jest dotychczasowa funkcjonalność mWeryfikatora? Niestety biuro prasowe ministerstwa nie odpowiedziało na moje pytanie w tej sprawie. Stwierdziło jedynie, że instytucje, które chcą zyskać dostęp do pełnych danych osób korzystających z mDowodów, mogą poddać się weryfikacji i nawiązać współpracę z Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na Cashless Fintech Evening 2024

– W tym celu należy wypełnić wniosek online i zaakceptować Ogólne Warunki Świadczenia Usług. Po pozytywnej weryfikacji wniosku przez zespół mObywatela, podmiot otrzyma dostęp testowy. Po testach usługa zostanie uruchomiona, co umożliwi mu weryfikowanie tożsamości i uprawnień klientów za pomocą kodu QR – napisało biuro prasowe MC. Z tego co wiem, tego rodzaju współpracę z COI nawiązała np. większość banków działających na polskim rynku. W związku z tym wprowadzone obecnie zmiany nie przeszkodzą w potwierdzaniu swojej tożsamości mDowodem np. podczas wizyty w oddziale banku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies