Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sąsiedzi pozbywają się monet. Litwa i Estonia zaokrąglą należności za zakupy, ale nie dotyczy to płatności bezgotówkowych

Wcześniej podobne decyzje podjęły inne kraje ze strefy euro, w tym Irlandia, Belgia, Włochy, Holandia, Finlandia i Słowacja

Parlament Estonii wprowadził nowe rozwiązanie, które od 1 stycznia przyszłego roku będzie dotyczyć osób płacących w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych. Należności za zakupy będą zaokrąglane do pełnych 5 lub 10 eurocentów, w górę lub w dół. Celem jest wyeliminowanie konieczności produkcji monet o najmniejszych nominałach 1 i 2 eurocentów.

Przeczytajcie także: BNP Paribas ma ofertę dla wędkarzy

Natomiast Bank Litwy przypomniał, że podobna zasada obowiązywać będzie w tym kraju od 1 maja 2025 r. Wcześniej zaokrąglenia wprowadzono w kilku innych krajach strefy euro, w tym w Irlandii, Belgii, Włoszech, Hiolandii, Finlandii i Słowacji.

Decyzje banków centralnych mają związek z relacją kosztu produkcji niektórych monet w stosunku do ich nominału. Zwłaszcza, że te najmniejsze często trafiają do skarbonek a bilon pozostający w obiegu cały czas musi być uzupełniany. Po wprowadzeiu zaokrągleń takiej konieczności już nie ma.

Przeczytajcie także: Blik wprowadzi nową wersję płatności powtarzalnych

Dyskusja o wycofaniu z obiegu najdrobniejszych monet toczyła się swego czasu także w Polsce. Z tego co wiem, decyzje w tej sprawie jednak nie zapadły. Warto natomiast podkreślić, że zaokrąglenia nie dotyczą sytuacji, gdy konsument płaci bezgotówkowo, a więc np. przy pomocy karty czy płatności mobilnych. Z wyliczeń ekspertów wynika, że nawet jednak jeśli płaci się gotówką, zaokrąglenia mają być neutralne dla kieszeni, gdyż czasem zaokrągla się płatność w górę a czasem w dół, w zależności od końcówki kwoty rachunku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies