Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik wprowadzi jedną ze swoich usług w nowym wydaniu. Właśnie dostał na to zgodę Narodowego Banku Polskiego

Chodzi o płatności powtarzalne, np. za abonamenty na dostęp do serwisów z muzyką czy filmami. Taka usługa już znajduje się w ofercie Blika, ale wkrótce zostanie przebudowana

Jak dowiaduje się serwis cashless.pl, Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, otrzymał zgodę Narodowego Banku Polskiego na zaoferowanie nowej usługi, a konkretnie – usługi już dostępnej, ale w zupełnie nowym wydaniu. Mowa o płatnościach powtarzalnych za wszelkiego rodzaju abonamenty np. związane z dostępem do serwisów z muzyką czy filmami. Informację potwierdziło biuro prasowe Blika.

Płatności powtarzalne Blikiem są dostępne w ofercie spółki od 2019 roku. Mają jednak swoje mankamenty. Chodzi m.in. o to, że mogą być aktywowane tylko na stałą kwotę, a dodatkowo każda transakcja w ramach jednej usługi musi być potwierdzana przez użytkownika. Ponadto, jak mówią mi nieoficjalnie bankowcy, rozwiązanie przysparza pewnych kłopotów technicznych. Prawdopodobnie dlatego na wdrożenie usługi zdecydowały się do tej pory tylko dwa banki, czyli ING i Pekao. No i liczba miejsc, w których z tego rozwiązania można skorzystać, jest dość mała. Wkrótce może to się jednak zmienić.

Przeczytajcie także: Dzięki dyrektywie PSD II rynek jest przygotowany na open finance

Jak tłumaczy biuro prasowe Blika, dzięki uzyskanej zgodzie NBP, mogły rozpocząć się prace nad nową odsłoną płatności powtarzalnych. Każdy użytkownik Blika będzie mógł aktywować płatność powtarzalną na stronie lub aplikacji usługodawcy, np. w serwisie streamingowym. Aktywacja będzie wymagała podania kodu Blik i zatwierdzenia w bankowości mobilnej. Użytkownik będzie mógł w każdej chwili zobaczyć i w razie potrzeby anulować utworzone płatności powtarzalne w aplikacji swojego banku.

Nowe płatności powtarzalne Blikiem będą występować w trzech wersjach. Pierwsza będzie się wiązała z automatyczną autoryzacją każdej transakcji na stałą kwotę i w tym samym odstępie czasu. W tym modelu, po jednorazowym aktywowaniu usługi przez użytkownika, bank będzie przelewał np. co miesiąc stałą kwotę, przypuśćmy 39 zł, na konto serwisu z muzyką. Korzystanie z płatności powtarzalnych nie będzie wymagało od klienta dodatkowego zaangażowania.

Przeczytajcie także: Największa strata w historii polskiej bankowości

W drugim modelu, po aktywowaniu płatności powtarzalnej, użytkownik będzie zobowiązany każdą transakcję potwierdzić w swojej aplikacji bankowej. Każda transakcja będzie mogła opiewać na tę samą lub inną kwotę a dodatkowo częstotliwość ich realizacji będzie mogła być różna.

Wreszcie trzeci model to automatyczna autoryzacja przy zmiennej kwocie i częstotliwości. W tym przypadku, po utworzeniu płatności powtarzalnej, transakcje na różne kwoty inicjowane przez akceptanta, a więc np. sklep internetowy, w równych lub różnych odstępach czasu, będą autoryzowane przez bank automatycznie, czyli bez potwierdzenia przez użytkownika w aplikacji bankowej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies