Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Autopay: niemal co trzeci Polak widzi w zmianach technologicznych zagrożenie dla ludzi

Jednocześnie zdecydowana większość społeczeństwa uznaje rozwój technologiczny za nieunikniony

Na zlecenie Autopay przeprowadzono badanie "Finanse w czasach niepewności", w którym skupiono się na wpływie zmian technologicznych na nasze życie. Zdecydowana większość ankietowanych (77 proc.) uznaje je za nieuniknione. Jednocześnie niemal co trzeci respondent (31 proc.) widzi w nich zagrożenie dla ludzi.

Przeczytajcie także: W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa usługa dla firm

Prawie dwie trzecie badanych (65 proc.) uważa, że postęp technologiczny sprawia, iż nasze życie staje się łatwiejsze. Jeszcze kilka lat temu na taką odpowiedź wskazywało ponad 70 proc. ankietowanych. W tym czasie zauważalnie spadł też odsetek respondentów, którzy z chęcią korzystają z nowych rozwiązań technologicznych: z przeszło 60 proc. w 2020 roku do 51 proc. w tym roku. Skąd ta zmiana? Wojciech Murawski z Autopay przekonuje, że coraz lepiej rozumiemy potencjalne niebezpieczeństwa związane z nowinkami i jednocześnie dostrzegamy ich rosnący poziom złożoności.

Jak to wygląda w przypadku sztucznej inteligencji? Dwie na trzy badane osoby widzą jej wpływ na media społecznościowe, co druga dostrzega to w przypadku zakupów online. Ankietowani wskazali też na rosnący wpływ SI na pracę, edukację oraz kulturę i sztukę. Mniej niż w roku poprzednim było natomiast wskazań na rozrywkę, finanse czy transport.

Przeczytajcie także: VeloBank ułatwia zarządzanie subskrypcjami

W przywołanym badaniu ankietowani byli też pytani m.in. o to, czy SI zabierze ludziom pracę. Twierdząco odpowiedziała niemal połowa badanych. W ciągu roku odsetek osób podzielających to przekonanie wzrósł o 4 punkty proc. Jednocześnie niemal co drugi pytany uważa, że sztuczna inteligencja odciąży ludzi od męczących czynności, a co trzeci badany widzi szansę na rozwiązanie wielu społecznych problemów. Zaledwie 16 proc. ankietowanych uważa, że dzięki SI ich pieniądze będą bardziej bezpieczne.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: AUTOPAY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies