Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uwaga sprzedający na platformach e-commerce. Nowa metoda kradzieży z wykorzystaniem podrobionej etykiety na paczkę

Policja zatrzymała trzy osoby, które podrabiały etykiety. Przesyłki za pobraniem odbierały bez uiszczania należności

Ciekawy przypadek kradzieży pieniędzy od sprzedawców internetowych rozpracowali funkcjonariusze policji z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Krakowie. W śledztwie, prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Nowym Sączu, zatrzymano trzech mężczyzn w wieku od 18 do 47 lat, którzy oszukali swoje ofiary na co najmniej 400 tys. zł. A wykorzystali do tego podrobione etykiety kurierskie naklejane na paczki.

Przeczytajcie także: Jest konkurs na prezesa Aliora

Z komunikatu policji wynika, że złodzieje korzystali z fałszywych kont na platformie e-commerce oraz w serwisie społecznościowym. Za ich pośrednictwem kontaktowali się z osobami oferującymi do sprzedaży markowe, drogie obuwie. Jak głosi komunikat, chodzi o buty, które w niektórych przypadkach kosztowały nawet kilka tysięcy złotych za parę. Następnie oferowali sprzedawcom opcję przesyłki za pobraniem, którą zamówią i opłacą sami. Zadaniem ofiary było tylko podanie adresu e-mail, na który wysłana zostanie etykieta do nadania paczki.

Okazało się jednak, że etykiety były podrobione i pozwalały przestępcom odebrać przesyłkę bez uiszczenia należności. Buty były następnie ponownie sprzedawane w internecie. Opisany proceder trwał od co najmniej lutego ubiegłego roku. Sprawcy czuli się bezkarni, ponieważ przesyłki były zamawiane na fałszywe dane, a w momencie odbioru paczki zawsze byli zamaskowani, co uniemożliwiało ich identyfikację.

Przeczytajcie także: Już możecie zamawiać kartę debetową mPay

Ostatecznie funkcjonariusze policji zatrzymali podejrzanych na gorącym uczynku, w trakcie próby odebrania kolejnych przesyłek z automatu paczkowego. Jak napisano w komunikacie, korzystając z charakterystycznej dla policji nomenklatury, sprawa ma charakter rozwojowy, co znaczy, że nie są wykluczone kolejne zatrzymania. – Zalecamy, aby osoby, które dokonują sprzedaży lub zakupu przedmiotów na różnego rodzaju portalach sprzedażowych, korzystały tylko z mechanizmów wysyłki proponowanych przez te serwisy – kończy swoją informację policja.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies