Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
158 zł. Tyle operatorzy niezależni zarabiają miesięcznie na obsłudze jednego bankomatu

Z analizy Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że koszty utrzymania urządzeń rosną o wiele szybciej niż generowane przez nie przychody

Eksperci Wydziału Zarządzania UW przygotowali raport przedstawiający wyniki badania na temat sytuacji niezależnych i bankowych sieci bankomatów. Dane dotyczą 2022 r. i są porównywane z 2021 r. Opracowanie, o którym pisał już m.in. serwis Subiektywnie o Finansach, jest szczegółowe, zawiera mnóstwo ciekawych informacji. Ja chciałem zwrócić Waszą uwagę na kilka z nich, moim zdaniem, najbardziej interesujących.

Przeczytajcie także: SkyCash może zniknąć z rejestru ostrzeżeń publicznych

Badanie powstało na podstawie danych zebranych za pośrednictwem wypełnianych przez instytucje obsługujące bankomaty – banki i firmy niezależne od nich. Dane dla obu tych grup instytucji różnią się znacznie, ale trzeba pamiętać, że banki nie muszą skupiać się na zyskowności urządzeń, bo stanowią one tylko jeden z wielu elementów ich oferty. Szczególnie zaciekawiły mnie więc informacje dotyczące sieci niezależnych, takich jak ITCARD i Euronet.

Z analizy ekspertów wynika, że operatorzy niezależni zarabiali w 2022 r. na pojedynczym bankomacie średnio 158 zł miesięcznie. To oznacza, że rentowność tego biznesu, mierzona marżą zysku operacyjnego, wyniosła 3,8 proc. I spadła w porównaniu z 2021 r. z ok. 9 proc. W tym czasie przychody z urządzenia wzrosły o 19 proc., z 3630 zł do 4328 zł. Koszty zaś urosły o 25 proc., z 3324 zł do 4170 zł.

Przeczytajcie także: Przelewy24 wygaszają markę P24NOW

Ciekawie przedstawia się także lista najważniejszych kosztów związanych z utrzymaniem bankomatu. Na pierwszym miejscu jest czynsz za wynajem miejsca pod urządzenie, który stanowił w 2022 r. 16 proc. całości. Na drugiej pozycji znalazły się koszty utrzymania maszyn takie jak ich serwis, które stanowiły 14 proc. Dalej wymieniono amortyzację (również 14 proc.), koszty transakcyjne na rzecz organizacji płatniczych (13 proc.), koszty gotówki (12 proc.) czy koszty procesowania na rzecz innych podmiotów – 8 proc. Jeżeli więc zastanawialiście się kiedyś, ile można zarobić na wynajmie miejsca pod bankomat, to już teraz wiecie, że jest to ok. 700 zł miesięcznie.

Z raportu można też dowiedzieć się, że pojedynczy bankomat obsługuje co miesiąc średnio 1569 transakcji, zarówno wypłat jak i wpłat oraz innych operacji, np. przelewów. Daje to ok. 50 operacji dziennie. Miesięczna wartość wszystkich tych transakcji to ok. 1,6 mln zł.

Eksperci z Wydziału Zarządzania UW podali również swoją prognozę zmiany transakcyjności bankomatów. Wynika z niej, że do końca 2028 r. liczba transakcji w urządzeniach może spaść nawet o 24 proc. Ich wartość natomiast lekko wzrośnie – od 4 do 5 proc. W tym czasie wartość pojedynczej wypłaty gotówki wzrośnie z 907 zł do 1033 zł.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies