Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dobra informacja dla SkyCash. Odmowa wszczęcia dochodzenia po doniesieniu KNF – decyzją sądu – prawomocna

Doniesienie Komisji Nadzoru Finansowego było podstawą do wpisania SkyCash na listę tzw. ostrzeżeń publicznych

Na liście ostrzeżeń publicznych, dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, przy wpisie dotyczącym spółki SkyCash, pojawiła się ważna dla niej adnotacja. – Sąd Rejonowy utrzymał w mocy postanowienie Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Postanowienie jest prawomocne – można przeczytać w tej adnotacji.

Przeczytajcie także: SkyCash na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Przypomnę, że doniesienie do prokuratury, które było przedmiotem analizy warszawskiego sądu, stało się podstawą do dodania SkyCash do listy ostrzeżeń publicznych. Stało się to w sieprniu ubiegłego roku. Doniesienie dotyczyło działań niezgodnych z ustawą o ofercie publicznej. SkyCash miał złamać prawo w zakresie przeprowadzenia oferty akcji bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF odpowiedniego dokumentu, a więc np. prospektu emisyjnego czy memorandum informacyjnego. Spółka mogła też się dopuścić emisji bez zachowania innych ustawowych warunków.

Na początku września 2022 r. SkyCash uruchomił swoją drugą kampanię crowdfundingową, w ramach której chciał pozyskać ponad 4 mln zł na rozwój aplikacji mobilnej i przygotowanie debiutu na giełdzie NewConnect, a także – prawdopodobnie – uzupełnienie kapitałów własnych. Na skutek interwencji KNF-u SkyCash zawiesił emisję akcji, a nadzorca poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. W jego wyniku ustalono, że spółka postąpiła niezgodnie z prawem, gdyż przy ogłaszaniu oferty publicznej akcji nie udostępniła memorandum informacyjnego wymaganego ustawą. Pojawiły się jednak informacje, że nieprawidłowości wynikają z odmiennej niż nadzoru, interpretacji prawnej przepisów, przeprowadzonej przez SkyCash.

Przeczytajcie także: Przelewy24 wycofują usługi P24NOW

Co decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie oznacza dla SkyCash? Czy w obecnej sytuacji spółka nadal będzie znajdować się w rejestrze ostrzeżeń publicznych, czy może zostanie z niego wykreślona? Wygląda na to, że zależy to już tylko od SkyCash. – Informację zamieszczoną na liście ostrzeżeń publicznych KNF wraz ze wszystkimi wzmiankami, usuwa się na pisemny wniosek podmiotu, w związku z działalnością którego zostało złożone zawiadomienie – czytam w odpowiedzi biura prasowego KNF na moje pytanie w tej sprawie. Chodzi oczywiście o sytuacje, gdy odmowa wszczęcia postępowania uprawomocniła się, a z którą mamy tutaj do czynienia.

Na listę ostrzeżeń publicznych trafiają podmioty, co do których nadzór finansowy ma podejrzenie, że nie działają zgodnie z przepisami. Znajdują się tam na przykład firmy prowadzące działalność bankową czy inwestycyjną bez odpowiednich uprawnień. W przeszłości na listę tę trafiły takie firmy jak np. Amber Gold czy Finroyal.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies