Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple znowu ma problemy i może zapłacić wysoką karę. Większej otwartości od firmy domagają się... Rosjanie

Z komunikatu rosyjskiego urzędu antymonopolowego wynika, że aplikacje większości rosyjskich banków zostały usunięte z App Store

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) ponownie wzięła na cel Apple. Firma musi wyjaśnić moskiewskim urzędnikom, dlaczego rosyjscy użytkownicy sprzętu z nadgryzionym jabłkiem w logo nie mogą w pełni korzystać ze wszystkich funkcji tych urządzeń, w tym rozwiązań płatniczych.

Przeczytajcie także: Balcia udostępni polskim klientom aplikację mobilną

FAS przekonuje w swoim komunikacie, że aplikacje większości rosyjskich banków zostały usunięte z App Store, jednocześnie korporacja IT uniemożliwia użytkownikom instalowanie apek z innych źródeł. W efekcie klient ma problem z bankowaniem na iPhonie. Amerykanom zarzucono też faworyzowanie własnych rozwiązań: z modułu NFC może korzystać Apple Pay, ale już nie Mir Pay, SberPay czy Tinkoff Pay. A to już może naruszać przepisy antymonopolowe. Warto też przypomnieć, że do samego Apple Pay nie można już podpinać kart rosyjskich banków.

Co ciekawe, Rosjanie argumentują, że podobne zarzuty wobec Apple podnoszone są też w innych częściach świata, jako przykład wymieniają Unię Europejską. Amerykanie zgodzili się na ustępstwa w sporze z unijnymi urzędnikami, by uniknąć wysokich kar. W efekcie posiadacze smartfonów Apple będą mogli ich używać do płatności zbliżeniowych konkurencyjnych dla Apple Pay. Inny spór Apple z Komisją Europejską dotyczy wspomnianych już marketów z aplikacjami i możliwości docierania z apkami do klientów.

Przeczytajcie także: VeloBank wdrożył biometrię behawioralną

Rosjanie przekonują, że FAS po prostu staje w obronie rodzimych konsumentów. Co więcej, zdaniem rosyjskich prawników i urzędników, Apple nie może się w tym przypadku tłumaczyć sankcjami nałożonymi na ich kraj za napaść na Ukrainę – ponieważ te nie są uznawane przez Rosję za podstawę prawną do ograniczeń. Ich zdaniem, Apple ma dwa wyjścia: wprowadzić wymagane zmiany albo przygotować się na konieczność zapłacenia wysokiej kary. A ta jest raczej pewna. Na początku tego roku okazało się, że amerykańska korporacja zapłaciła kilkanaście milionów dolarów grzywny nałożonej przez FAS w poprzednich kwartałach.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies