Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP, mBank i Millennium. Klienci tych banków realizują najwięcej płatności Blikiem zbliżeniowym

W minionym kwartale, w porównaniu do III kw. 2023 r., liczba transakcji Blikiem zbliżeniowym nieznacznie spadła

W IV kw. 2023 roku klienci pięciu rodzimych banków wykonali ponad 33,3 mln transakcji z wykorzystaniem Blika C (zbliżeniowego). Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że to rezultat nieznacznie, bo o ok. 0,5 mln gorszy od tego zanotowanego w III kw. Spadek ten można tłumaczyć m.in. zmianami technologicznymi w jednym z banków, ale o tym za chwilę.

Przeczytajcie także: Zmiany w regulaminie Citi Handlowego

PKO BP pozostaje liderem zestawienia: jego klienci w okresie październik-grudzień zapłacili zbliżeniowo Blikiem niespełna 12,7 mln razy. Tymczasem w III kw. takich transakcji było niemal 13 mln. Na drugie miejsce w zestawieniu wskoczył mBank, któremu udało się poprawić rezultat zanotowany z okresie lipiec-wrzesień o ponad 200 tys. płatności. Na koniec grudnia miał ich przeszło 9 mln.

Duży spadek płatności tego typu w minionym kwartale zanotował Millennium, który zamyka podium. O ile w III kw. takich transakcji zanotował niemal 9,5 mln, o tyle w IV kw. było to już niespełna 8,9 mln. Instytucja tłumaczy to udostępnieniem klientom indywidualnym płatności za pośrednictwem Portfela Google, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w połowie ubiegłego roku. Część użytkowników zbliżeniowego Blika zaczęła korzystać z tego narzędzia.

Przeczytajcie także: PKO BP wprowadza cyfrową wersję karty kredytowej

Swoich danych nie aktualizuje Alior, nie podaje ich także ING. PSP, operator systemu Blik, podaje jednak, że w IV kw. zrealizowano 36,6 mln takich transakcji. Jeśli przyjąć, że wynik Aliora zmienił się nieznacznie, to klienci ING w ostatnim kwartale ubiegłego roku zrealizowali ok. 3,3 mln płatności Blikiem C. Warto też przypomnieć, że na koniec roku działające na polskim rynku banki miały 15,7 mln użytkowników Blika.

Zbliżeniowy Blik umożliwia płatność smartfonem bezstykowo – na podobnej zasadzie jak odbywa się to w przypadku karty czy cyfrowego portfela umożliwiającego płatność telefonem albo zegarkiem. Z rozwiązania mogą korzystać klienci wspomnianych banków posiadający smartfon z systemem Android oraz komunikacją zbliżeniową (NFC). Aby używać tego narzędzia, nie jest potrzebna karta – wystarczy aplikacja banku zainstalowana na smartfonie.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies