Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W bazie UFG dane o polisach OC już ponad 28,5 mln pojazdów. Najrzetelniej raportują Ergo Hestia, TUW i Euro Insurances

Dlaczego jakość danych przekazywanych do UFG jest ważna? To one rzutują na kalkulację składki za polisy OC i AC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz kolejny przyjrzał się jakości danych przekazywanych mu przez ubezpieczycieli komunikacyjnych i przygotował ranking firm pod względem rzetelności w raportowaniu. Okazuje się, że spośród największych ubezpieczycieli (którzy przekazali do UFG ponad 2 mln rekordów) najlepiej wypadły Ergo Hestia, PZU i Warta. Spośród zakładów o średnim udziale w rynku (między 250 tys. a 2 mln przekazanych do UFG rekordów) najrzetelniejsze okazały się TUW, Generali i TUZ. Wśród najmniejszych (poniżej 250 tys. rekordów) na czele stawki uplasowały się Euro Insurances, PKO Ubezpieczenia i Triglav (Trasti).

Przeczytajcie także: Polskie HDI Embedded obejmie ochroną klientów włoskiego telekomu

Klasyfikacja przygotowywana jest na podstawie wyliczanego przez UFG wskaźnika końcowego, uwzględniającego różne kryteria oceniające rzetelność udostępnianych danych. Fundusz podkreśla, że na koniec 2023 r. aż dla 15 z 21 klasyfikowanych zakładów ubezpieczeń wskaźnik ten był wyższy niż 90 proc., podczas gdy jeszcze rok temu sztuka ta udała się 11 podmiotom. Przy prezentacji wyników rankingu ubezpieczyciele dzieleni są na trzy grupy, aby miarodajnie ocenić wysiłek technologiczny i organizacyjny włożony przez poszczególne podmioty, mając na uwadze, że największym firmom, przesyłającym duże wolumeny danych, trudniej zadbać o rzetelność każdego rekordu.

Dlaczego jakość danych przekazywanych do UFG jest tak ważna? Bo to one rzutują na późniejszą kalkulację składki za polisy OC i AC klientów. Zawierając nową umowę, ubezpieczyciele odpytują UFG o historię szkodową klienta, by lepiej ocenić ryzyko spowodowania kolejnego wypadku. Dzięki temu nie muszą polegać na deklaracjach klienta i jego pamięci, która nierzadko okazuje się zawodna, gdy chodzi o liczbę szkód spowodowanych w ostatnich latach.

Przeczytajcie także: Trasti zamierza się ubiegać o licencję

Na koniec 2023 r. w bazie Funduszu znajdowały się informacje o aktywnych ubezpieczeniach OC ponad 28,5 mln pojazdów (rok wcześniej było to 27,6 mln) oraz o aktywnych polisach AC ponad 7,3 mln pojazdów (na koniec 2022 r. było to niecałe 7 mln). W ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe skierowały do bazy UFG łącznie ok. 1,6 mld zapytań.

Fot. Pixabay

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies