Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Policja rozbiła szajkę stosującą phishing. Przestępcy okradli ponad 800 osób

Oszuści wyłudzali wrażliwe informacje i okradali konta oraz zaciągali kredyty na dane pokrzywdzonych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymali 21 osób, które stosując phishing, oszukały ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych.

Przeczytajcie także: E-winiety w aplikacji VeloBanku

Mechanizm oszustwa był dość prosty: sprawcy masowo rozsyłali SMS-y z informacją o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki lub rachunku za prąd. W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące ofiary na strony imitujące serwisy bankowości elektronicznej. Pokrzywdzeni wpisywali na podrobionych stronach wrażliwe dane, dzięki którym oszuści uzyskiwali dostęp do ich rachunków bankowych. Z tych ostatnich wyprowadzano środki, używano ich też do zaciągania kredytów.

W zatrzymaniach udział brało m.in. blisko 90 funkcjonariuszy CBZC, przy wsparciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz policjantów z innych jednostek. Akcja prowadzona była na terenie 10 województw, a wśród zatrzymanych są obywatele Polski, Ukrainy i Białorusi. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych m.in. pieniądze, umowy o założenie rachunków bankowych, karty płatnicze oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego: telefonów, komputerów, nośników pamięci.

Podejrzani usłyszeli łącznie 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Pięciu zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Przeczytajcie także: Coraz bliżej sprzedaży VeloBanku

Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że phishing i vishing w ubiegłym roku były najbardziej popularnymi metodami hackerskimi. Tak przynajmniej wynika z Raportu Antyfraudowego Biura Informacji Kredytowej. Odsetek Polaków, którzy osobiście zetknęli się z co najmniej jedną formą wyłudzenia, rośnie: takie doświadczenie miało 36 proc. Polaków, podczas gdy rok wcześniej było to 32 proc.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies