Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe problemy Revoluta w USA. Pozew zbiorowy w związku z gromadzeniem przez niego danych biometrycznych

Sprawa dotyczy użytkowników z jednego stanu, ale i tak może być ciosem dla finansów firmy

Revolut zderzył się w USA z problemami natury prawnej. Grupa klientów złożyła pozew przeciw fintechowi, w którym dowodzi, że podmiot naruszał przepisy zawarte w Ustawie o ochronie informacji biometrycznych (Biometric Information Privacy Act, BIPA).

Przeczytajcie także: Unilink przejmuje chorwackiego brokera

Podczas weryfikacji tożsamości nowych klientów w aplikacji Revoluta, należy m.in. przesłać zdjęcie dokumentu i wykonać selfie. W procesie tym jest wykorzystywane oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. Klienci fintechu ze stanu Illinois przekonują, że nie byli odpowiednio informowani o tym procesie, nie poznali szczegółów gromadzenia danych biometrycznych, ich przechowywania i ewentualnego przekazywania innym podmiotom, o czym donosi m.in. serwis standard.co.uk.

W Stanach Zjednoczonych Revolut obecnie ma ok. 1 mln klientów (pozew złożyli użytkownicy z jednego stanu). Ewentualna kara może sięgać 5 tys. dolarów za każde naruszenie prawa. W tym miejscu warto zaznaczyć, że łączny wymiar kary może być bardzo dotkliwy – serwis techcrunch.com podaje, że w 2021 roku na mocy tego samego prawa Facebookowi nakazano wypłacenie pokrzywdzonym klientom 650 mln dolarów. Revolut z pewnością nie stanie przed koniecznością zapłacenia tak wysokiej kary, ale wciąż mogą to być duże pieniądze.

Przeczytajcie także: Klienci BSR w Krakowie będą mogli korzystać z Apple Pay

We wrześniu ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że po kilku latach prób Revolut miał zrezygnować ze starań o uzyskanie licencji bankowej w USA. Nie oznacza to jednak, że brytyjski fintech ma zamiar wycofać się z rynku, na którym oferuje swoje usługi od wiosny 2020 roku. Strategia rozwoju za Atlantykiem ma być realizowana na podstawie już wydanych zezwoleń bez pełnej licencji bankowej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies