Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Split payment – jak wygląda podzielona płatność?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności to transakcja dzielona, w której część kwoty trafia na rachunek główny kontrahenta, a część (wartość podatku VAT) na subkonto. Taki podział ma na celu zabezpieczyć środki przeznaczone na podatek, które mają trafić do skarbu państwa i uchronić przedsiębiorcę przed utratą płynności finansowej. Kwestię split payment reguluje głównie zmieniona ustawa o podatku od towarów i usług. Zobacz, czy w 2023 pojawiły się w niej jakieś istotne zmiany

Czym jest split payment?

Split payment, czyli inaczej mechanizm płatności podzielonej znajduje zastosowanie podczas regulowania należności za zakupy. Polega na automatycznym rozbiciu kwoty przelewu brutto na:

 • kwotę netto – należność przedsiębiorcy, od której ten zapłaci podatek dochodowy, to część która trafia na jego rachunek firmowy,
 • podatek VAT – należność, która trafia na subkonto powiązane z głównym rachunkiem firmowym i jest blokowana na poczet płatności VAT do Urzędu Skarbowego.

Rachunek VAT jest otwierany przez bank automatycznie dla każdego klienta, który zakłada konto firmowe w banku: czy to konto dla spółki z o.o., czy dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy MPP jest obowiązkowy?

Mechanizm płatności podzielonej zazwyczaj jest dobrowolny. Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, w których pojawia się konieczność zastosowania split payment.

MPP jest obowiązkowe wówczas, gdy:

 • transakcja opiewa na kwotę minimum 15 tysięcy złotych brutto,
 • transakcja jest dokonywana między dwoma firmami,
 • transakcja dotyczy jednej ze 150 pozycji, które są wskazane w załączniku nr 15 do ustawy VAT (m.in. węgiel, żelazostopy, rury przewodowe, cyna, jednostki pamięci, świece zapłonowe, odpady szklane, surowce wtórne, roboty tynkarskie, elektryczne, betoniarskie itd.).

Obowiązek MPP dotyczy zarówno sprzedaży produktów, jak i świadczenia usług. Aby uzyskać całkowitą pewność, że Twoja transakcja nie musi być wykonywana w mechanizmie split payment, dokładnie zapoznaj się z kodami PKWiU umieszczonymi we wspomnianej wyżej tabeli.

Jak zrobić przelew w mechanizmie MPP?

Warto wiedzieć, że MPP można stosować też dobrowolnie, co czasem jest wygodniejsze niż robienie przelewu tradycyjnego. Wystarczy po prostu zaznaczyć odpowiednią opcję przy robieniu transferu, a zostanie on automatycznie rozdzielony na kwotę netto i VAT i zaksięgowany na właściwych rachunkach odbiorcy (o ile ten nie zaznaczył, że nie chce otrzymywać takich przelewów w sytuacji, gdy nie są one obligatoryjne, narzucone odgórnie).
Chcesz wykonać przelew podzielony na rachunek kontrahenta? Zrobisz to wygodnie w kilku krokach.

 1. Sprawdź, czy kontrahent znajduje się na białej liście podatników VAT. Jeśli tak, wówczas transakcja zostanie bez problemu zaksięgowana na koncie firmowym (nigdy na koncie indywidualnym – split payment nie ma zastosowania w rachunkach prywatnych).
 2. Wypełnij komunikat przelewu, uzupełniając takie dane jak: kwota podatku VAT, kwota sprzedaży brutto, NIP dostawcy, numer faktury.
 3. Zaakceptuj przelew, wprowadzając kod autoryzacyjny, jaki otrzymasz z banku lub autoryzując transakcję w inny, wybrany sposób.

Co możesz zrobić z pieniędzmi zaksięgowanymi na rachunku VAT?

Beneficjent tej części przelewu, która jest przeznaczona na opłacenie podatku od towarów i usług, to właściwy urząd skarbowy. Dlatego środki na tym koncie są blokowane i nie możesz nimi swobodnie zarządzać. Natomiast są one przeznaczone do:

 • zapłacenia podatku – nie tylko podatku VAT, ale też innych (dochodowego, akcyzy, cła),
 • zapłacenia składki zdrowotnej ZUS lub KRUS,
 • inne o charakterze podatkowym lub odsetki wynikające ze spóźnień.

I tu przechodzimy do odpowiedzi na pytanie postawione w temacie naszego artykułu – czy w 2023 roku pojawiły się jakieś zmiany w MPP? Okazuje się, że tak, ponieważ ze środków zgromadzonych na subkoncie można też opłacić:

 • podatek od wydobycia niektórych kopalin,
 • podatek od sprzedaży detalicznej,
 • nabycie środków spożywczych (podatek cukrowy),
 • podatek tonażowy,
 • napoje alkoholowe o pojemności nieprzekraczającej 300 ml.

A jeśli chcesz swobodnie dysponować tymi pieniędzmi, bo np. podatek VAT został uregulowany już wcześniej ze środków własnych, to również jest taka możliwość. Na podstawie bezpłatnego wniosku złożonego do urzędu skarbowego możesz ubiegać się o przeksięgowanie tych pieniędzy na bieżący rachunek firmowy, czyli uwolnienie środków VAT.

Dlaczego warto stosować MPP?

Z perspektywy beneficjenta transakcji, ale też przedsiębiorcy wykonującego przelew, płatność podzielona ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala zachować należytą staranność, nie narażając się na odsetki za zwłokę sięgające nawet 150 proc., nie ma konsekwencji z tytułu wykonania przelewu na rachunek spoza białej listy płatników VAT, wreszcie – można liczyć na brak sankcji w VAT i zwrot w przyspieszonym terminie.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies