Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już co szósta płatność kartą w terminalu odbywa się w Polsce przy użyciu smartfona lub smartwatcha

Od 2020 r. udział płatności mobilnych w całej liczbie transakcji w terminalach wzrosła trzykrotnie

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego oraz statystyk gromadzonych przez cashless.pl, udział zbliżeniowych płatności mobilnych we wszystkich transakcjach w terminalach POS przekracza 16 proc. Oznacza to, że już więcej niż co szósta płatność kartą w sklepach stacjonarnych odbywa się przy użyciu takich portfeli cyfrowych jak Apple Pay czy Google Pay.

Przeczytajcie także: Liczba automatów paczkowych na polskim rynku przekroczyła już 35 tys.

Nasze wyliczenia opieramy na udostępnianych przez NBP danych dotyczących liczby płatności zbliżeniowych realizowanych kartami w POS-ach oraz danych z liczbą mobilnych płatności zbliżeniowych, jakie co kwartał zbieramy w bankach działających na polskim rynku. Najnowsze statystyki NBP, jakie mamy, dotyczą II kw. bieżącego roku. W okresie tym w terminalach przeprowadzono ok. 2,1 mld transakcji bezstykowych. Natomiast suma mobilnych płatności zbliżeniowych, zrealizowanych przez banki uwzględniane przez cashless.pl, wyniosła w tym okresie 344 mln. Stąd wynika, że 16,4 proc. płatności w terminalach to transakcje mobilne.

Warto dodać, że w rzeczywistości udział płatności mobilnych w całym wolumenie operacji w terminalach jest prawdopodobnie jeszcze wyższy niż wynikałoby to z naszych obliczeń. A to za sprawą tego, że jeszcze nie wszystkie banki udostępniają nam aktualne dane dotyczące liczby transakcji mobilnych. Publikowane przez nas statystyki są więc zaniżone. Z drugiej strony nie wszystkie płatności w terminalach to płatności zbliżeniowe. Jednak takich, gdy klient wkłada kartę do urządzenia jest już niewiele. W II kw. 2023 r. stanowiły one jedynie 1,2 proc.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie w plebiscycie Cashless Pay 2023

Warto zwrócić uwagę, że od 2020 r., gdy po raz pierwszy przygotowaliśmy naszą analizę, udział płatności mobilnych w terminalach urósł więcej niż trzy razy. O ile na koniec czerwca bieżącego roku stanowił on wspomniane już przeze mnie 16,4 proc., o tyle w II kw. 2020 r. było to niecałe 5 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies