Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny polski fintech chce podbić Rumunię. Działalność na nowym rynku rozpoczął właśnie Kontomatik

Wcześniej na cel swojej zagranicznej ekspansji Rumunię wybrały m.in. PayPo oraz Blik

Kontomatik, jeden z najstarszych polskich fintechów, oferujący produkty wykorzystujące m.in. otwartą bankowość, poinformował o wprowadzeniu swoich usług na kolejny zagraniczny rynek. Spółka rozpoczęła właśnie działalność w Rumunii.

Michał Łukasik, prezes Kontomatika, w rozmowie z serwisem cashless.pl podkreśla, że rynek ten z jednej strony charakteryzuje się dość dużą bazą konsumentów zainteresowanych produktami kredytowymi. Z drugiej strony – brakuje tu lokalnej konkurencji oraz nie ma znaczących graczy zagranicznych, oferujących tak jak Kontomatik usługi pomagające w weryfikacji wiarygodności finansowej klientów. Polskiej spółce pomagają też doświadczenia i osiągnięcia technologiczne zdobyte nad Wisłą. Ekspansja na rynek rumuński wydaje się więc jej krokiem naturalnym.

Przeczytajcie także: 460 mln przelewów mobilnych w kwartale wykonują klienci banków z Polski

Z informacji przekazanych przez Łukasika wynika, że obecnie Kontomatik, oprócz Polski, działa także w Hiszpanii, Portugalii, w krajach bałtyckich, Czechach oraz na Filipinach. Jeśli uda mu się okrzepnąć w Rumunii, kolejnym rynkiem, na jakim będzie chciał rozpocząć działalność, będzie Bułgaria, a później być może Węgry i Słowacja.

Kontomatik kieruje swoje usługi m.in. do przedstawicieli sektora finansowego, takich jak banki i firmy pożyczkowe, ale także do wielu innych sektorów jak branża najmu nieruchomości, wypożyczania sprzętu budowlanego, itd. Spółka wykorzystując m.in. możliwości otwartej bankowości, analizuje dane transakcyjne na rachunkach bieżących i dostarcza informacje o klientach indywidualnych i firmach, pomagające w ustaleniu ich wiarygodności finansowej. Jej głównymi konkurentami są takie firmy jak Blue Media, AIS Gateway, Easycheck czy Tink.

Przeczytajcie także: Kontomatik wzmacnia zespół

Natomiast Kontomatik to nie pierwsza polska firma finansowa, która na cel swojej zagranicznej ekspansji wybrała Rumunię. Przypomnę, że kilka miesięcy temu swoją spółkę w tym kraju założył Polski Standard Płatności – operator systemu Blik. Wcześniej działalność uruchomił tu fintech specjalizujący się w płatnościach odroczonych – PayPo. Natomiast kilka lat temu wspólnie z rumuńskim oddziałem T-Mobile z działalnością bankową wystartował Alior. Ten projekt jednak nie poszedł po myśli pomysłodawców i prawdopodobnie prędzej czy później polski bank z Rumunii się wycofa. Więcej na ten temat w tekście Alior pożegna się z Rumunią? Bank rozwiązał umowę z Telekom Romania i zrestrukturyzował działalność.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies