Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Payrnet znika z fintechowej mapy. Spółka ogłosiła upadłość

Postępowanie upadłościowe to efekt cofnięcia firmie licencji przez litewski bank centralny

Na Litwie prowadzone jest postępowanie upadłościowe fintechu Payrnet, o czym poinformowały sama spółka, ale też bank centralny naszego sąsiada. Wszczęto je na mocy decyzji wileńskiego sądu, a klienci, którzy nie odzyskali swoich środków od fintechu, mogą zgłaszać roszczenia do syndyka masy upadłościowej.

Przeczytajcie także: Robinhood w końcu pojawił się w UE

Spółka za pośrednictwem swojej strony internetowej informuje o zaprzestaniu działalności i jednocześnie zapewnia, że zwróciła klientom zdecydowaną większość środków znajdujących się w jej posiadaniu – w komunikacie mowa jest o 110 mln euro (ok. 475 mln zł). Reszta zabezpieczonych środków ma być przekazana wspomnianemu już syndykowi.

Fintech tłumaczy też, że wstrzymanie działalności wynikało z cofnięcia mu w czerwcu br. licencji instytucji pieniądza elektronicznego przez Bank Litwy. Ten ostatni tłumaczył swoją decyzję łamaniem prawa przez spółkę. Chodziło m.in. o naruszanie przepisów ustawy o pieniądzu elektronicznym i instytucjach pieniądza elektronicznego, ustawy o płatnościach, a także ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Bank Litwy dodawał w swoim komunikacie, że spółka UAB Payrnet podawała też niepełne lub nieprawdziwe informacje w swoich sprawozdaniach finansowych.

Przeczytajcie także: Pierwsze terminale PayEye stanęły w USA

Na temat samej firmy mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl przed przeszło dwoma laty. Podmiot pojawił się wówczas na liście instytucji oferujących w naszym kraju zbliżeniowe płatności mobilne Google Pay. Tych ostatnich mieli używać klienci Payrnet korzystający z przedpłaconych kart Mastercard. Usługi pod tą marką świadczył brytyjski Railsbank.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies