Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 155 tys. osób korzysta z płatności HCE. Raport Cashless za II kw. 2016 r.

Popularność transakcji mobilnych wśród klientów banków systematycznie rośnie, choć nie tak szybko jak można by się spodziewać

Z przesłanych mi przez banki danych wynika, że tym, który obecnie ma najwięcej klientów korzystających z płatności mobilnych HCE, jest PKO BP. Instytucja podała, że na koniec czerwca obsługiwała 64 tys. osób płacących telefonem zbliżeniowo. Co ciekawe, to o dwa tysiące mniej niż w marcu. Biuro prasowe PKO BP twierdzi, że spadek wynika z przeprowadzonych niedawno prac optymalizacyjnych i stabilizacyjnych po wdrożeniu nowej technologii. Nie za bardzo rozumiem to wyjaśnienie, będę próbował dociec w przyszłości.

Przeczytajcie także: Instytucje finansowe lubią ćwierkać

Ważne jednak, że podobne zjawisko mogło mieć miejsce w konkurencyjnym BZ WBK, który podał, że na koniec czerwca miał 36 tys. klientów korzystających z HCE. Tymczasem w połowie czerwca instytucja ustami szefowej jednego ze swoich departamentów deklarowała, że ma prawie 40 tys. użytkowników HCE. Tu także musiały nastąpić jakieś prace porządkowe, bo nie wierzę, by klienci z nowego rozwiązania zrezygnowali, choć oczywiście mogę się mylić.

W każdym razie wynik BZ WBK daje mu trzecią pozycję w kraju. Natomiast na drugiej znalazł się Pekao, który od marca zwiększył bazę osób płacących zbliżeniowo aplikacją mobilną o ponad 8 tys. Obecnie ma ponad 44 tys. takich klientów. Przypomnę, że instytucja ta jest na razie jedyną w Polsce, która oferuje płatności HCE nie tylko telefonami z systemem Android, ale także Windows.

Przeczytajcie także: Wdrożenie HCE w Millennium przesunięte

Na czwartym miejscu wśród banków oferujących technologię HCE znalazł się Euro Bank, który deklaruje posiadanie 5,6 tys. klientów korzystających z tego rozwiązania. Natomiast na piątej pozycji jest Getin, którego udało mi się wreszcie namówić na ujawnienie swoich statystyk w tym zakresie. Biuro prasowe banku poinformowało, że instytucja ma ok. 5 tys. użytkowników HCE. Wciąż nie wiem natomiast, ilu ich jest w bankach z grupy BPS. Od niedawna w Google Play znajduje się już aplikacja Planet Mobile HCE Wallet, przygotowana przez IT Card dla tych banków. Dotąd pobrano ją ponad 100 razy.

Bank Użytkownicy I kw. 2016 r. Użytkownicy II kw. 2016 r. Zmiana

PKO BP

66 tys. 64 tys. -2 tys.
Pekao 36 tys. 44,2 tys. +8,2 tys.
BZ WBK 18 tys.* 36 tys. b.d.
Euro Bank 4,3 tys. 5,6 tys. +1.3 tys.
Getin 1 tys.** 5 tys. b.d.
BPS b.d. b.d. b.d.
Razem 125,3 tys. 154,8 tys.

*dane z grudnia 2015 r. Bank nie podał informacji o liczbie użytkowników HCE w marcu 2016 r. **szacunek Cashless na podstawie liczby pobrań aplikacji Getin Wallet

Reasumując na podstawie zebranych informacji można stwierdzić, że w czerwcu z technologii HCE korzystało w Polsce niemal 155 tys. osób. To wciąż mało, ale zważywszy na to jak młode to rozwiązanie i że praktycznie nie jest przez banki reklamowane w środkach masowego przekazu, to wynik ten i tak należy uznać za imponujący. Popularyzacji HCE na pewno będzie sprzyjać wzrost liczby urządzeń mobilnych umożliwiających takie płatności, poprawa funkcjonalności samych aplikacji płatniczych oraz wzrost liczby banków oferujących to rozwiązanie. W najbliższym czasie trafi ono do oferty m.in. Millennium, mBanku, SGB, Raiffeisen Polbanku czy ING.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies