Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 125 tys. osób korzysta z płatności HCE. Najwięcej w PKO

Wdrożenie technologii w kolejnych instytucjach powinno wpłynąć na skokowy wzrost zainteresowania tą usługą

Zbliżeniowe płatności mobilne w technologii HCE wdrożyło już sześć banków z Polski. Co najmniej kilka kolejnych prowadzi nad nimi zaawansowane prace. Pomału można więc mówić o nich jako o usłudze, do której dostęp staje się powszechny, choć oczywiście daleko jej do powszechności tradycyjnych kart. Tym bardziej, że w porównaniu z użytkownikami kart, z HCE korzysta na razie garstka osób.

Przeczytajcie także: Rośnie zasięg i transakcyjność systemu Express Elixir

Niestety, nie wszystkie banki chcą dzielić się statystykami dotyczącymi HCE. Z pięciu banków, które na koniec marca tego roku posiadały w ofercie tę technologię, liczbę użytkowników podały mi trzy: czyli Euro Bank, Pekao i PKO. W przypadku BZ WBK znam dane z grudnia ubiegłego roku, kiedy bank ten po raz ostatni publicznie informował o zainteresowaniu HCE wśród swoich klientów. Natomiast w przypadku Getinu można się oprzeć jedynie na liczbie pobrań aplikacji Getin Wallet, która do niedawna była jedynym sposobem na płatności HCE w tej instytucji.

Przeczytajcie także: Kasa Stefczyka wysoko w rankingu na Facebooku

Na podstawie tych wszystkich informacji można wyliczyć, że z technologii HCE na koniec I kw. tego roku korzystało co najmniej 125,3 tys. Polaków. Sformułowanie "co najmniej" wynika z faktu, że w przypadku BZ WBK podawana wartość może być sporo zaniżona. Liczba użytkowników HCE w poszczególnych instytucjach przedstawia się następująco:

PKO – 66 tys.
Pekao – 36 tys.
BZ WBK* - 18 tys.
Euro Bank – 4,3 tys.
Getin** - 1 tys.

Razem – 125,3 tys.
*dane na grudzień 2015 r.
**szacunek na podstawie liczby pobrań aplikacji Getin Wallet ze sklepu Google Play

Dziś z HCE korzystać już mogą także wybrani klienci banków z grupy BPS, którym aplikację przygotowała firma IT Card. Do końca czerwca dostęp do usługi mają zyskać również niektórzy posiadacze kart w bankach z grupy SGB. Ponadto zakładam, że również w bankach komercyjnych usługa cieszy się rosnącą popularnością więc dane za II kw. powinny być znacznie lepsze. W III kw. HCE zamierzają udostępnić m.in. mBank i Millennium.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies