Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto pierwsza aplikacja, która umożliwia mobilne płatności HCE kartami różnych banków

Mowa o Planet Mobile HCE Wallet wdrożonym właśnie przez IT Card dla kilku banków spółdzielczych z grupy BPS

Jak pewnie wiecie, płatności mobilne HCE stają się na naszym rynku standardem. Banki spółdzielcze w przeszłości wielokrotnie udowodniły, że we wdrażaniu nowych technologii nie chcą pozostawać w tyle za komercyjną konkurencją. Projekt, o którym chcę Wam dziś napisać, dowodzi, że w przypadku płatności mobilnych nie pozostaną. Wręcz przeciwnie – w pewnym aspekcie nawet ją wyprzedzą. Ale po kolei.Planet Mobile HCE Wallet to aplikacja umożliwiająca bezstykowe płatności mobilne smartfonami z systemem operacyjnym Android. Oprogramowanie przygotowała firma IT Card, zarządzająca portfelem kart płatniczych wydawanych przez banki zrzeszone w BPS. Appka już jest dostępna dla klientów kilku banków, które jako pierwsze zdecydowały się ją zaoferować. Dzięki niej posiadacze kart Visa, bo to z tą organizacją IT Card współpracował przy wdrożeniu, już mogą płacić mobilnie. Z informacji uzyskanych od IT Card wynika, że kolejnych 26 banków już kończy prace nad wdrożeniem HCE.

Przeczytajcie także: Android Pay w Polsce w III kw. 2016 r.

Aby móc płacić mobilnie przy pomocy Planet Mobile HCE Wallet, wystarczy pobrać go z marketu Google Play i zainstalować na swoim smartfonie. Następnie należy do niego podpiąć kartę, co można zrobić na dwa sposoby: zbliżając ją do telefonu lub wprowadzając jej dane ręcznie. W momencie sparowania karty z urządzeniem aplikacja wygeneruje kod aktywacyjny, który należy podać operatorowi Contact Center w celu aktywacji usługi. Ponadto po podpięciu karty grafika aplikacji dostosuje się do banku, z którego usług korzysta klient.

Planet Mobile pozwala na aktywację funkcji szybkich płatności. Wybór tej opcji oznacza, że aby zapłacić, nie trzeba logować się do aplikacji. Wystarczy odblokować ekran urządzenia a następnie zbliżyć smartfon do terminala płatniczego. Oczywiście w każdym momencie można tę funkcję wyłączyć. Wszystkie płatności HCE są autoryzowane w trybie online, nie oznacza to jednak, że aby ich dokonać, wymagane jest połączenie z internetem. Aplikacja ma działać również z wyłączoną transmisją danych. Transakcje powyżej kwoty 50 zł wymagają podania kodu PIN na terminalu płatniczym. Logować się do aplikacji można za pomocą czterocyfrowego kodu lub wzoru graficznego, tzw. wężyka.

Co ciekawe, Planet Mobile HCE Wallet jest pierwszą na naszym rynku aplikacją mobilną pozwalającą płacić bezstykowo i mobilnie kartami wydanymi przez różne banki. Niestety nie oznacza to, że każdy z Was może dziś zainstalować aplikację i podpiąć do niej swoją kartę. Usługa jest dostępna dla klientów tylko tych instytucji, które podpiszą odpowiednią umowę z IT Card. Jeżeli więc macie konto w banku spółdzielczym, sprawdźcie w nim, czy już możecie korzystać z płatności HCE. Ja niestety nie mam jeszcze rachunku w żadnym z nich, więc nie mogę sprawdzić, jak nowe rozwiązanie działa w praktyce.

Przeczytajcie także: HCE w BGŻ BNP Paribas pod koniec roku

Swoją drogą zastanawiam się, czy istnieją technologiczne możliwości stworzenia aplikacji, która pozwalałaby na płatności mobilne dowolną kartą, bez jakiegoś specjalnego pozwolenia ze strony wydawcy tego plastiku. To nawet mogłoby być korzystne dla niektórych banków, bo nie musiałyby inwestować we własne rozwiązanie w tym zakresie. Z kolei klienci posiadający rachunki i karty w kilku bankach mogliby korzystać z jednej tylko aplikacji.

Wracając do banków spółdzielczych. Jak może pamiętacie, drugie zrzeszenie tych instytucji, czyli SGB, również kończy prace nad udostępnieniem płatności HCE. Dla nich projekt prowadzi firma First Data Polska. Z zapowiedzi prezesa FDP wynika, że finał tych prac spodziewany jest jeszcze przed wakacjami.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies