Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rosną wydatki polskimi kartami za granicą. Ciekawe statystyki Visy

W okresie tegorocznych ferii zimowych z kart Visa wydanych w Polsce korzystaliście za granicą o ponad 20 proc. częściej niż w roku ubiegłym

Z danych Visa Europe wynika, że podczas tegorocznych ferii wydaliście za pomocą kart tej organizacji w siedmiu najchętniej odwiedzanych krajach ok. 50 mln euro. W porównaniu do ogólnej kwoty wszystkich transakcji wykonywanych polskimi kartami to wciąż niewiele. Warto jednak zwrócić uwagę na dynamikę przyrostu liczby transakcji, która zwiększyła się o ponad jedną piątą w stosunku do wyniku z roku ubiegłego.

Najwięcej wydaliście we Włoszech (ponad 13 mln euro), z kolei największy wzrost liczby transakcji – o 44 proc., odnotowano w Niemczech. W pozostałych pięciu najpopularniejszych zimą kierunkach wyjazdów na narty, wydatki polskimi kartami Visa w okresie od 18 stycznia do 28 lutego wyglądały następująco: Austria – 8 mln euro, Francja – 5,5 mln euro, Czechy – 5 mln euro, Słowacja – 2,5 mln euro oraz Szwajcaria – 1,5 mln euro.

Przeczytajcie także: Duży wzrost zaufania do kart w Polsce

Najwięcej wydano na hotele (18 mln euro), rozrywkę (11 mln euro) i paliwo (9 mln euro). Największą dynamikę wzrostu – zarówno pod względem liczby, jak i wartości transakcji – odnotowano w wydatkach dokonywanych w supermarketach. – Możliwość swobodnego posługiwania się kartami na całym świecie stanowi ważny element w budowaniu świadomości konsumentów dotyczącej wygody i bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych – dodaje Adrian Kurowski, szef Visa Europe w Polsce.

Dane zaprezentowane przez Visę są ciekawe w kontekście dyskusji na temat powołania polskiego schematu płatniczego. Zwolennicy tego pomysłu podkreślają, że ok. 97 proc. transakcji kartami wydanymi przez banki w Polsce jest dokonywana na terenie naszego kraju. Ma to dowodzić, że w tej sytuacji nie ma sensu karta międzynarodowa, której wydawnictwo i obsługa kosztują dużo i zastąpić ją może plastik polski.

Trudno statystykom Narodowego Banku Polskiego nie wierzyć. Zgodnie z nimi w III kw. ubiegłego roku (to najświeższe dane jakie są dostępne), w Polsce wykonano 647 mln transakcji bezgotówkowych kartami na łączną kwotę ponad 43 mld zł. W tym samym kwartale za granicą zapłacono 21,4 mln razy a wydano tak 4,3 mld zł. W dodatku w stosunku do III kw. 2014 roku liczba i wartość transakcji w kraju rosły w tempie odpowiednio 36 proc. i 15 proc., czyli szybciej niż te same wskaźniki dotyczące transakcji zagranicznych. Liczba płatności poza Polską zwiększyła się o 24 proc. a wartość o 20 proc.

Przeczytajcie także: Ekspansja mPOS-ów trwa, ale nie w Polsce

Wydaje mi się jednak, że patrząc na te statystyki należałoby zwrócić uwagę na jeden fakt, który łatwo może umknąć. Z tego, że prawie 97 proc. transakcji kartami wydanymi w Polsce dokonywanych jest na terenie naszego kraju, nie wynika, że tylko 3 proc. naszych rodaków wyjeżdża za granicę. Wyjeżdża pewnie zdecydowanie więcej, tylko że nieczęsto i nieregularnie. Zabranie im możliwości korzystania z kart za granicą na pewno ich nie ucieszy. Wydaje mi się więc, że ewentualny projekt tzw. polskiej karty powinien to uwzględniać. Wyjściem z sytuacji może być np. tzw. co-badging, gdzie na karcie obok logo lokalnego systemu znajduje się również logo międzynarodowej organizacji.

Natomiast osoby już dziś podróżujące za granicę mogą skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfony – Visa Travel Tools. Aplikacja ta oferuje m.in. przelicznik walutowy czy wyszukiwarkę bankomatów. Umożliwia także bezpośrednie połączenie telefoniczne z Centrum Pomocy Awaryjnej Visa, poprzez które można m.in. zastrzec kartę Visa w wypadku jej utraty. Aplikacja jest dostępna w wersji na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies