Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rośnie zadłużenie na kartach kredytowych. Jest najwyższe od pięciu lat

Ze statystyk Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że ostatnio tak wysokie zadłużenie na kartach było obserwowane w grudniu 2011 roku

KNF opublikował dziś informację na temat sytuacji sektora bankowego w maju bieżącego roku. Tradycyjnie przy lekturze tego opracowania zwracam uwagę na kilka liczb. Wśród nich jest np. kwota zadłużenia na rachunkach kart kredytowych. Okazuje się, że maj był kolejnym miesiącem, kiedy to zadłużenie rosło. Osiągnęło już wartość ponad 13,3 mld zł. Dla porównania w kwietniu było to 13,1 mld zł a w maju ub. roku – 12,6 mld zł.

Przeczytajcie także: Ogromny wzrost płatności kartami

Co ciekawe, zadłużenie na kredytówkach już dawno nie było tak wysokie jak obecnie. Z danych historycznych wynika, że ostatnio było takie w grudniu 2011 r., kiedy wynosiło ok. 13,5 mld zł. Pamiętajcie przy tym, że w tym czasie liczba kart kredytowych zmniejszyła się o ponad milion sztuk, z 6,9 mln na koniec 2011 roku do 5,8 mln w marcu 2016 r.

Przeczytajcie także: W kartach kredytowych coś drgnęło

Natomiast z opublikowanego dziś przez KNF raportu wynika, że wciąż spada zatrudnienie w sektorze. W maju w oddziałach i centralach banków pracowało 170,6 tys. osób. W kwietniu było to 171,1 tys. a w maju ub. roku – 171,2 tys.

Co ciekawe maj był miesiącem, w którym liczba placówek bankowych zwiększyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca, z 14209 do 14233. W dłuższym horyzoncie czasowym trend cały czas jest spadkowy. W maju 2015 r. banki miały prawie 14,9 tys. różnego rodzaju placówek.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies