Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ogromny wzrost płatności kartami. Spada średnia wartość transakcji. Świeże dane NBP

Rośnie za to sieć akceptacji kart. Prawie wszystkie terminale przyjmują już płatności zbliżeniowo

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą najnowsze dane na temat rynku kart płatniczych w Polsce. Dane dotyczą I kw. tego roku i potwierdziły m.in. informacje Cashless sprzed paru tygodni na temat liczby terminali POS, w których można płacić zbliżeniowo. Jest ich 413 tys. podczas gdy wszystkich POS-ów jest już 478 tys. Dla porównania w I kw. 2015 r. takich urządzeń było 407 tys.

Przeczytajcie także: Bankomatowa rewolucja w metrze

Powoli rośnie liczba kart bankowych, których na koniec marca mieliście 35,3 mln sztuk. Kwartał wcześniej było ich 35,2 mln. Do wyniku z marca 2015 r., kiedy na rynku było ponad 35,5 mln kart, brakuje więc już tylko ok. 200 tys. sztuk. Największy udział w całości mają oczywiście karty debetowe, których w I kw. 2016 r. było 27,1 mln. Symbolicznie, bo o 9 tys., spadła liczba kredytówek. Jest ich teraz 5,8 mln. Spada także liczba prepaidów, z ponad 2,2 mln w grudniu ub. roku do 2,1 mln w marcu.

Nieznacznie spadła liczba transakcji w bankomatach. W okresie od stycznia do marca było ich ok. 170 mln o łącznej wartości 71,6 mld zł. W I kw. ub. roku było to odpowiednio 171 mln i 68 mld zł. Liczba bankomatów wynosiła na koniec marca 22327 sztuk. W tym samym czasie wzrosła także liczba (z 1,5 mln do 2,3 mln) oraz wartość (ze 158 mln zł do 242 mln zł) transakcji cashback. Można ich było dokonywać w prawie 95 tys. placówek handlowych i usługowych.

Przeczytajcie także: Oficjalnie: Visa Inc. przejęła Visa Europe

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem wzrost liczby transakcji bezgotówkowych kartami. W I kw. bieżącego roku wykonaliście 709 mln płatności kartami. Przed rokiem było ich ok. 550 mln zł. Wolniejszy, ale także wzrost, odnotowano pod względem wartości transakcji bezgotówkowych, z 40,4 mld w I kw. 2015 r. do 48 mld zł w tym roku. W rezultacie średnia płatność kartą zmniejszyła się do 68 zł. Przeciętnie jedna karta wykorzystywana jest 20 razy w kwartale.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies