Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy24 i PeP mogą mieć nowego właściciela. Fundusz CVC ma być zainteresowany przejęciem Nexi

Strony nie podjęły jeszcze rozmów w tej sprawie, a ewentualną transakcję może zablokować włoski rząd

Fundusz inwestycyjny CVC Capital Partners, który w Polsce znany jest m.in. jako właściciel sieci Żabka, bada ponoć możliwość przejęcia firmy Nexi – największego operatora płatności w Europie. Podmioty jeszcze nie kontaktowały się w sprawie ewentualnej transakcji, o czym donosi Agencja Reutera.

Przeczytajcie także: Wonga wchodzi na rynek chwilówek

Nexi w ostatnim czasie miało się pojawić na radarze kilku ewentualnych kupców, a dzieje się tak m.in. za sprawą niskiej ceny akcji firmy. Obecnie za jeden papier wartościowy trzeba zapłacić mniej niż 7 euro. To cena niższa od tej notowanej w dniu debiutu sprzed kilku lat i zdecydowanie niższa od maksimum z połowy 2021 roku (19 euro).

We wspomnianej już połowie 2021 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl o zakończeniu fuzji Nexi i Nets, dzięki której powstał potentat na europejskim rynku płatności bezgotówkowych. Transakcja miała charakter all-stock, a udział akcjonariuszy Nets w Nexi wyniósł 39 proc. Zapewniano wówczas, że fuzja przyniesie istotne korzyści finansowe, w tym 95 mln euro z tytułu niższych kosztów operacyjnych.

Przeczytajcie także: Paytree i Dziesiątka Finanse wykreślone z rejestru MIP

Doniesienia te są istotne także z polskiego punktu widzenia, ponieważ Nets sfinalizował jesienią 2020 roku akwizycję Polskich ePłatności, jednego z największych graczy na naszym rynku terminali płatniczych. Wcześniej podmiot ten stał się właścicielem spółki PayPro, czyli operatora serwisu Przelewy24. Efektem tych przejęć było niedawno zniknięcie z polskiego rynku marki Dotpay, o czym więcej przeczytacie w tym tekście.

Na koniec warto dodać, że wykupienie Nexi przez CVC może stanąć pod znakiem zapytania nawet w przypadku, gdy obie strony dojdą do porozumienia. Udziałowcem w tym pierwszym podmiocie jest włoskie państwo i tamtejszy rząd może zablokować transakcję.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies