Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: rośnie wartość szybkich przelewów międzybankowych

W II kw. bieżącego roku oba komercyjne systemy przelewów ekspresowych odnotowały wzrost wartości obsługiwanych transakcji

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych działających na polskim rynku, w tym narzędzi do przelewów ekspresowych. Z dokumentu wynika m.in., że w II kw. br. Express Elixir, którego operatorem jest KIR, rozliczył 87,9 mln transakcji, co oznacza wzrost o 17,7 proc. w stosunku do I kwartału. Wartość przelewów wyniosła w tym czasie 48,2 mld zł, co oznacza wzrost o 11,2 proc.

Przeczytajcie także: Mniej fraudów z wykorzystaniem kart

Alternatywnym systemem płatności natychmiastowych jest BlueCash, którym zarządza spółka Autopay (wcześniej Blue Media). W II kwartale zrealizowano za jego pomocą 3,6 mln zleceń o wartości 4,8 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to odpowiednio spadek o 1,8 proc. oraz wzrost o 4,5 proc. NBP podał, że na koniec czerwca z narzędzia korzystało pięć banków komercyjnych (z usługi zrezygnował Nest) oraz 84 banki spółdzielcze.

Przeczytajcie także: N26 opuszcza kolejny wielki rynek

W tym samym czasie w systemie Elixir (podstawowe rozwiązanie KIR-u) przetworzono 555,8 mln transakcji – o 0,6 proc. mniej niż w kwartale poprzedzającym. Ich wartość uległa zwiększeniu o 4,7 proc. i wyniosła 2,1 bln zł.

Kwartalne spadki zanotował także system Euro Elixir, z pomocą którego realizowane są transakcje transgraniczne w euro. W okresie kwiecień-czerwiec użyto go w 13 mln płatności – to o 5,3 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Wartość zleceń zmniejszyła się o 2,5 proc. i wyniosła 89,6 mld euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies