Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mniej fraudów z wykorzystaniem kart, za to wzrosła liczba nieuprawnionych przelewów. Nowe dane NBP

Odsetek fraudów był znikomy w odniesieniu do całego wolumenu transakcji

Narodowy Bank Polski opublikował Informację o transakcjach oszukańczych dokonywanych przy użyciu bezgotówkowych instrumentów płatniczych w II kwartale 2023 r. W opracowaniu zaprezentowano statystyki dotyczące nieuprawnionych transakcji kartami płatniczymi i przelewami, przygotowane na podstawie danych pozyskanych od banków oraz agentów rozliczeniowych. Tradycyjnie odsetek fraudów był znikomy w odniesieniu do całego wolumenu transakcji.

Przeczytajcie także: Nowe dane NBP o kartach

Według danych pochodzących z banków oszuści wykonali 72,3 tys. transakcji oszukańczych bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi (spadek o 9,4 proc. w porównaniu do I kw. 2023 r.), a ich łączna wartość utrzymała się na niemal niezmienionym poziomie – 69,76 mln zł. Złożyło się na to 63,2 tys. nieuprawnionych operacji kartami płatniczymi na kwotę prawie 21,5 mln zł oraz 9115 oszustw przy użyciu polecenia przelewu na łączną kwotę prawie 48,3 mln zł. O ile w przypadku transakcji kartami liczba oraz wartość operacji oszukańczych spadły względem poprzedniego kwartału – odpowiednio o 11,4 proc. i 14,5 proc., o tyle w danych dotyczących przelewów widać wzrost fraudów – o 8,2 proc., jeśli chodzi o liczbę, a o 9,3 proc., jeśli chodzi o ich wartość.

Z danych przekazanych przez banki wynika również, że udział liczby oraz wartości transakcji oszukańczych we wszystkich transakcjach kartowych zmniejszył się względem poprzedniego okresu i wyniósł odpowiednio 0,002 proc. i 0,007 proc. Jak podkreśla NBP, wskaźniki te świadczą o tym, że Polska pozostaje jednym z najbezpieczniejszych krajów w UE pod względem oszustw z użyciem kart płatniczych. W przypadku przelewów udział fraudów w ogóle transakcji nieznacznie wzrósł i wyniósł 0,00085 proc. liczby i 0,00029 proc. wartości operacji.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba terminali

Z kolei zgodnie z danymi przekazanymi przez agentów rozliczeniowych, od kwietnia do czerwca tego roku odnotowano prawie 8,9 tys. operacji oszukańczych przy użyciu kart płatniczych na kwotę ponad 7,7 mln zł. Względem poprzedzającego kwartału oznacza to spadek liczby takich transakcji o 26 proc. oraz ich wartości o 23,7 proc. Relacja liczby i wartości oszustw do liczby i wartości wszystkich operacji z użyciem kart płatniczych zmniejszyła się i wyniosła odpowiednio 0,0004 proc. i 0,005 proc.

Dominującą część oszustw z użyciem kart płatniczych stanowiły transakcje bez fizycznego udziału karty (CNP), dokonywane poza Polską.

Dane raportowane przez banki i agentów różnią się między sobą. Wynika to z faktu, że dane agentów nie obejmują oszustw kartami wydanymi w Polsce, ale dokonanych za granicą. Z kolei dane z banków nie obejmują oszustw w Polsce popełnionych kartami wydanymi za granicą.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: NBP, KARTY, FRAUDY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies