Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ubezpieczyciele otrzymają informacje m.in. o nietrzeźwych sprawcach wypadków. Za przekazywanie danych odpowiada UFG

UFG umożliwi dostęp m.in. do danych o rannych, ofiarach śmiertelnych czy trzeźwości kierujących – ale tylko tym ubezpieczycielom, którzy wystawili polisy uczestnikom zdarzenia

Ubezpieczyciele zyskali dostęp do szerszego zakresu danych dotyczących zdarzeń drogowych. Za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego otrzymają dodatkowe informacje z notatek policyjnych. Co istotne, narzędzie UFG umożliwia dostęp do tych treści wyłącznie tym ubezpieczycielom, którzy wystawili polisy posiadaczom pojazdów biorących udział w wypadku czy kolizji.

Przeczytajcie także: Bolttech chce przejąć Digital Care

W 2018 r. UFG we współpracy z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opracował rozwiązanie, które dawało ubezpieczycielom dostęp do kluczowych danych z notatek policyjnych – takich jak czas, miejsce, okoliczności zdarzenia czy dane kierowców i pojazdów, które w nim uczestniczyły. Notatki policyjne już od kilku lat sporządzane są przez funkcjonariuszy na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu informacje błyskawicznie trafiają do policyjnego systemu informatycznego. W konsekwencji – dzięki narzędziu UFG – ubezpieczyciele mogą szybko zweryfikować zgłaszane do nich szkody i w rezultacie szybciej wypłacać odszkodowania.

Przeczytajcie także: Konsolidacja w ubezpieczeniach

Teraz zakres danych udostępnianych ubezpieczycielom został poszerzony o dodatkowe informacje – o rannych, ofiarach śmiertelnych, uprawnieniach do kierowania pojazdami. Ubezpieczyciele dowiedzą się też, czy kierujący byli pod wpływem alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających czy substancji psychotropowych. Dodatkowe informacje będą dla ubezpieczycieli cenne pod kątem wykrywania zjawisk przestępczości ubezpieczeniowej, ale też pomogą w ocenie ewentualnej odpowiedzialności regresowej sprawcy.

Do rozszerzonego zakresu danych ubezpieczyciele będą mieli dostęp w przypadku zdarzeń drogowych, do których doszło po 28 września 2023 r.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies