Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 20 tys. ofiar piramidy finansowej. Policja informuje o zatrzymaniach

Tylko w Polsce łupem zorganizowanej grupy mogło paść przeszło 90 mln zł

Wrocławscy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Miała ona stworzyć i prowadzić platformy internetowe o charakterze piramidy finansowej: FutureNet i FutureNet AdPro. Śledczy podejrzewają, że tylko na terenie Polski do fałszywych inwestycji nakłoniono ponad 20 tys. osób, które przekazały grupie przeszło 90 mln zł.

Przeczytajcie także: SkyCash ma nowego prezesa

Przed FutureNet oraz FutureNet AdPro UOKiK ostrzegał konsumentów jeszcze w ubiegłej dekadzie. Prezes Urzędu w 2019 roku wszczął postępowanie i postawił zarzuty operatorom obu portali. Miały one być czymś na kształt serwisów społecznościowych, z działania których zyski trafiałyby do użytkowników. Namówienie innych internautów do dołączenia i wykupienia pakietów uczestnictwa (kosztowały od 10 do nawet 1 tys. dolarów) oznaczało dodatkowe korzyści. Ówczesny prezes UOKiK, Marek Niechciał, przestrzegał jednak, że zazwyczaj w schematach tego typu zyski trafiają głównie do pomysłodawców piramidy.

Owymi pomysłodawcami mają być Roman Z. i Stephan M., obecnie poszukiwani listami gończymi oraz Europejskimi Nakazami Aresztowania. Jak podaje Gazeta Wyborcza, pierwszy z nich został zatrzymany jesienią 2022 roku przez włoską policję finansową, ale udało mu się uciec. Drugi z mężczyzn przebywa ponoć w areszcie w Korei Południowej, która również wydała za nimi nakaz aresztowania. Warto w tym miejscu dodać, że piramida miała charakter międzynarodowy, a poszkodowani mogą być klienci z wielu krajów.

Przeczytajcie także: Comp zapowiedział przejęcie spółki Elzab

Zatrzymane w ostatnich dniach osoby zostały aresztowane. Śledczy zabezpieczyli też majątek na łączną kwotę przeszło 20 mln zł, na który składają się m.in. kryptowaluty, apartamenty, gotówka, ale też np. zabytkowe skrzypce Stradivarius. Jednocześnie funkcjonariusze apelują o kontakt ze strony osób, które "zainwestowały" na wspomnianych platformach i mogły paść ofiarą przestępczego procederu.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies