Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao wspiera "zieloną" kolej. Bank jest sponsorem targów TRAKO 2023

Niedawno instytucja znalazła się w konsorcjum, które sfinansuje zakup kilkudziesięciu lokomotyw przyjaznych dla środowiska

W Gdańsku startują Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023, czyli największe w Polsce (i drugie w Europie) spotkanie branży transportu szynowego. To już 15. edycja wydarzenia, którego celem jest prezentacja aktualnego stanu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie. Partnerem finansowym wydarzenia jest Pekao.

Przeczytajcie także: Wojciech Sobieraj odszedł z zarządu Vodeno

Obecność jednego z największych rodzimych banków na tym wydarzeniu nie jest dziełem przypadku – Pekao zaangażował się w finansowanie transportu kolejowego, czego przykład stanowi niedawna umowa z firmą Cargounit, zajmującą się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Bank znalazł się w gronie 10 polskich i zachodnioeuropejskich instytucji, które podpisały z Cargounit umowę finansowania o łącznej wartości blisko 340 mln euro (ok. 1,5 mld zł). Udział Pekao w tym przedsięwzięciu wyniósł 157 mln zł. To największe w historii polskich firm z sektora prywatnego finansowanie taboru kolejowego. Obejmie ono m.in. kredyt terminowy na refinansowanie istniejącego zadłużenia i kredyt inwestycyjny na finansowanie zakupów lokomotyw.

Przeczytajcie także: PKO BP znowu podnosi ceny

Finansowanie ma "zielony" charakter i jest udzielone w formule Sustainability Linked Loan. Oznacza to, że jego oprocentowanie zależy od spełnienia celów z zakresu zrównoważonego rozwoju. Z pomocą tych środków Cargounit może zakupić ok. 70 lokomotyw przyjaznych dla środowiska.

Warto przypomnieć, że w ogłoszonej w połowie 2021 roku strategii ESG bank założył, że do 2024 roku zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na minimum 30 mld zł. W efekcie udział zielonego finansowania obejmującego m.in. instalacje OZE, ekologiczne budownictwo czy niskoemisyjny transport zwiększy się do ponad 4 proc. portfela banku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KREDYTY, PEKAO, ESG

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies