Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ergo Hestia z trwałym nośnikiem opartym na technologii blockchain. Wykorzysta rozwiązanie BIK-u i Billona

Zdaniem twórców rozwiązania wykorzystanie technologii blockchain gwarantuje bezpieczeństwo, niezmienialność dokumentów oraz łatwy dostęp do nich

Ergo Hestia zaczęła wykorzystywać technologię blockchain do przekazywania klientom ważnych dokumentów umownych. Odpowiednie rozwiązanie dostarczyły Biuro Informacji Kredytowej oraz firma Billon.

Pierwsi klienci Ergo Hestii otrzymali już swoje dokumenty w postaci trwałego nośnika opartego na technologii blockchain. Wykorzystanie tej technologii ma sprawiać, że dane zawarte w dokumentach są bezpieczne, a ich treść jest niezmienialna. Jednocześnie klient ma zapewniony łatwy dostęp do dokumentów.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenia w ofercie Autopay

Za wdrożenie odpowiadało Biuro Informacji Kredytowej, które już kilka lat temu stworzyło we współpracy z firmą Billon rozwiązanie problemu tzw. trwałego nośnika. Jak podkreślono, Ergo Hestia jest pierwszym ubezpieczycielem, który zdecydował się na wprowadzenie tego narzędzia. Możliwe, że jest to też pierwsze w ogóle komercyjne zastosowanie trwałego nośnika BIK-u i Billona. Wprawdzie w kwietniu 2020 r. obie instytucje chwaliły się wdrożeniem go w jednym z banków, ale odmówiły wówczas podania jego nazwy.

Przewagą technologii zastosowanej w Platformie Blockchain BIK ma być sposób przechowywania dokumentów w księdze rozproszonej opartej na Distributed Ledger Technology (DLT). W konsekwencji niemożliwa jest nieuprawniona ingerencja (np. jednostronna zmiana dokumentu), a niebezpieczeństwo utraty dokumentu jest zażegnane dzięki zastosowaniu metody rozproszenia wielu kopii danych w sieci.

Przeczytajcie także: Unilink kupuje ubezpieczeniowe ramię ProService Finteco

Jednocześnie warto odnotować, że z trwałego nośnika opartego na blockchainie, tyle że przygotowanego przez innych dostawców, korzysta już też kilka innych towarzystw ubezpieczeniowych. Palma pierwszeństwa w tym zakresie przysługuje Link4, które już trzy lata temu wdrożyło u siebie rozwiązanie przygotowane przez KIR oraz Coinfirm.

Natomiast duża część, jeśli nie większość, banków w kwestii rozwiązania trwałego nośnika postawiła na technologię WORM, m.in. od Hitachi. Więcej na jej temat np. w tekście Trwały nośnik w bankach spółdzielczych BPS. Wdrożyły platformę HcPublikator.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies