Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja e-Paragony dostępna w wersji 2.0. Ministerstwo Finansów postawiło na większą automatyzację

Rozwiązanie nie jest obowiązkowe – od większości sprzedawców wciąż będziecie otrzymywać papierowe paragony

W sklepach Google Play oraz App Store pojawiła się dzisiaj aplikacja e-Paragony w wersji 2.0. Jednocześnie uruchomiono HUB Ministerstwa Finansów, czyli platformę dystrybucji cyfrowych dokumentów sprzedaży. Nowe rozwiązanie ma zachęcać klientów i sprzedawców do odchodzenia od tradycyjnych, papierowych paragonów.

Przeczytajcie także: Ponad 20 mln płatności Blikiem C w II kwartale

Sama idea cyfrowych paragonów nie jest nowa, prace w tym zakresie prowadzone są od dobrych kilku lat. Na początku ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że w marketach z apkami pojawiła się pierwsza wersja e-Paragonów. Narzędzie nie było zbyt funkcjonalne, a jeden z większych mankamentów polegał na tym, że dodawanie paragonów do aplikacji odbywało się za pośrednictwem ich fotografowania.

W wersji 2.0 wygląda to inaczej. Po pobraniu aplikacji klient powinien zaakceptować regulamin i określić sposób logowania (PIN albo biometria). Konieczne będzie też wygenerowanie kodu, który stanie się identyfikatorem kupującego. Sprzedawca będzie skanował ten kod, a kasa automatycznie prześle paragon na wspomnianą platformę. To z niej klient będzie mógł pobrać dowód sprzedaży na swój sprzęt mobilny. Ma na to 30 dni od daty zakupu (po tym terminie elektroniczny paragon zostanie automatycznie usunięty).

Przeczytajcie także: Revolut zwiększył oprocentowanie lokat w euro

Ministerstwo Finansów zapewnia na swojej stronie internetowej, że aplikacja bezpieczna i anonimowa – dane o aktywności konsumenta mają nie być gromadzone, a jedynie utrzymywane w chmurze, z czego może skorzystać klient. Należy też podkreślić, że zgodnie z polskim prawem, e-paragon jest uznawany za pełnoprawny dowód zakupu i zapłaty.

Wprowadzane dzisiaj rozwiązanie jest dobrowolne: standardowe, papierowe paragony w dalszym ciągu będą wydawane. Należy mieć na uwadze, że możliwość przesyłania cyfrowych paragonów do HUB-u dotyczy kas online i tych wirtualnych (po odpowiedniej aktualizacji oprogramowania). Starsze kasy fiskalne będą pozbawione tej funkcji. Na sprzedawców nie nałożono obowiązku wymiany kas.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies