Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Finch Capital: finansowanie fintechów uległo załamaniu. Sytuacja potrwa jeszcze rok

W ostatnim czasie połowa wszystkich inwestycji w europejskie fintechy przypadła na rynek brytyjski

Międzynarodowy fundusz Finch Capital opublikował kolejną edycję raportu State of European Fintech. Wynika z niej m.in., że zmieniły się realia finansowania fintechów w naszej części świata. O ile w pierwszej połowie 2022 roku firmy z tego sektora pozyskały od inwestorów 15,3 mld euro (złożyły się na to 884 inwestycje), o tyle w analogicznym okresie br. było to już "zaledwie" 4,6 mld euro (to łączna kwota wydana w 463 inwestycjach).

Przeczytajcie także: Bezgotówkowe Kino Objazdowe rusza w jesienną trasę

Z danych zebranych przez Finch Capital można się także dowiedzieć, że o ile w 2021 oraz 2022 roku 20 największych inwestycji odpowiadało za 50 proc. tego rynku, o tyle w tym roku było to już 60 proc. Spadki dotyczyły wszystkich najważniejszych europejskich rynków, a zatem niemieckiego, francuskiego i oczywiście brytyjskiego. Na ten ostatni w I półroczu przypadło 50 proc. wszystkich inwestycji w europejskie fintechy, co oznacza wzrost: w ubiegłym roku było to 45 proc.

Zauważalną zmianą w ostatnim czasie jest także mniejsza aktywność w Europie inwestorów z USA. O ile w 2021 roku w gronie pięciu największych inwestorów w Wielkiej Brytanii można było znaleźć trzy podmioty z USA, o tyle obecnie w piątce nie ma gracza zza Atlantyku. Mniej było także debiutów giełdowych.

Przeczytajcie także: Blik przekroczył poziom 7 mln transakcji w ciągu jednego dnia

W trudniejszych warunkach biznesowych firmy starały się wejść na ścieżkę zyskowności, co wiązało się ze zwolnieniami. W ciągu kilku kwartałów fintechy zwolniły w Europie ponad 3 tys. osób. Ten proces najprawdopodobniej nie został jeszcze zakończony. Jednocześnie trzeba jednak dodać, że 10 najszybciej rozwijających się podmiotów z tego rynku zatrudniło w tym czasie ponad 1 tys. osób.

Z raportu Finch Capital wynika też, że utrudnienia mogą potrwać jeszcze rok, ale ich skutkiem będzie zdrowszy rynek, na którym o klienta powalczą bardziej zrównoważone startupy.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies