Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
"Zainwestuj w Baltic Pipe i Teslę". CSIRT KNF w sierpniu zgłosił ponad 2 tys. niebezpiecznych domen oraz tysiąc fałszywych reklam

Z pomocą fałszywych stron internetowych i reklam przestępcy pozyskują dane, które potem wykorzystują do wyłudzania pieniędzy

Eksperci CSIRT KNF, zajmujący się cyberbezpieczeństwem w polskim sektorze finansowym, poinformowali za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter), że tylko w sierpniu zgłosili do zablokowania przeszło 1 tys. fałszywych reklam i ponad 2 tys. niebezpiecznych domen wykorzystujących wizerunki znanych instytucji.

Przeczytajcie także: Za pomocą Hyundai Pay kierowcy zapłacą za parking

Z informacji przekazanych przez specjalistów ds. cyfrowego bezpieczeństwa wynika, że ponad połowa wykrytych prób oszustwa dotyczyła Baltic Pipe, czyli projektu gazowego łączącego Norwegię, Danię i Polskę. Blisko jedna czwarta prób oszustwa podejmownych była z wykorzystaniem wizerunku Tesli (amerykański producent samochodów elektrycznych).

Oszuści w swoich działaniach wykorzystywali też wizerunek PGNiG z Grupy Orlen (6 proc. zgłoszonych stron), pozostałych spółek skarbu państwa (3 proc.) czy nazwy kryptowalut. Co ciekawe, stosunkowo niewielką część wszystkich incydentów stanowiły marki banków (2 proc.).

Przeczytajcie także: Uniqa wprowadza minicasco

Jak przebiega oszustwo z wykorzystaniem wizerunków wspomnianych podmiotów? Cyberprzestępcy publikują w mediach społecznościowych fałszywe reklamy, w których zazwyczaj obiecują szybkie i wysokie zyski. Linki prowadzą na strony internetowe wymagające rejestracji. W ten sposób oszuści pozyskują dane przyszłych ofiar. Nawiązują z nimi kontakt i nakłaniają do "zainwestowania" pieniędzy. Środki te często są tracone bezpowrotnie.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies