Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będą ciekawe zmiany w Bliku. Jest zgoda Narodowego Banku Polskiego

Decyzja banku centralnego umożliwi uproszczenie procesu płatności w internecie i aplikacjach mobilnych

Dziś aby zapłacić Blikiem w internecie należy najpierw wybrać metodę płatności w sklepie a następnie uruchomić aplikację mobilną swojego banku, wygenerować kod Blik i podać go na stronie internetowej. Następnie, w zależności od kwoty płatności, należy ją autoryzować bądź nie PIN-em w aplikacji. Zgoda NBP umożliwi znaczne uproszczenie tego procesu.

Przeczytajcie także: Ta apka pozwoli na zaoferowanie Blika przez mniejsze banki

Otóż w przyszłości dokonując płatności Blikiem użytkownik będzie mógł wyrazić zgodę na transakcje tzw. jednym kliknięciem. Odbywać się to będzie poprzez zaznaczenie odpowiednich pól w trakcie płatności zatwierdzanej w tradycyjny sposób kodem. To pozwoli na powiązanie profilu użytkownika w sklepie internetowym czy też urządzenia, z którego dokonuje płatności, z jego rachunkiem bankowym. Przy kolejnej transakcji wystarczy, że użytkownik wybierze płatność Blikiem, by system automatycznie wygenerował wiadomość push w aplikacji mobilnej jego banku, z prośbą o autoryzację transakcji.

Autoryzacja taka będzie się odbywać poprzez dotknięcie przycisku "OK" albo podanie PIN-u. O tym, w których sytuacjach klient będzie potwierdzał transakcję PIN-em tak jak dziś zależeć będzie od reguł stosowanych przez poszczególne banki oraz ustawień zdefiniowanych przez samego użytkownika aplikacji mobilnej.

Przeczytajcie także: Płatności HCE w Śląskim już w listopadzie

Co ciekawe z informacji przekazanych mi przez PSP wynika, że ani sklep internetowy ani jego integrator płatności, czyli firma obsługująca transakcje, nie będą musieli przeprowadzać żadnych prac wdrożeniowych, aby umożliwić klientom płatności po nowemu. Wyrażenie zgody na dokonywanie uproszczonych transakcji odbywać się będzie na formatce płatności Blika. Aby jednak użytkownicy tego systemu mogli korzystać z nowego procesu wdrożenie musi przeprowadzić ich bank. Z tego co wiem jeden prowadzi już zaawansowane prace i ukończy je w lipcu. Zgadniecie, który to może być bank?

Natomiast dążenie do uproszczenia procesu transakcyjnego w środowisku e-commerce i m-commerce to dziś najważniejszy chyba trend w płatnościach elektronicznych. Przypomnę, że już jesienią Visa udostępnić ma w Polsce swój system Visa Checkout, ułatwiający płatności kartami w sieci. Temu samemu ma służyć nowa generacja cyfrowego portfela MasterPass, nad którym prace prowadzi MasterCard.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies