Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto nowa aplikacja, która ułatwi zaoferowanie Blika mniejszym bankom. Któryś się zdecyduje?

Zarządzająca Blikiem spółka liczy, że z tzw. apki white label skorzystają banki spółdzielcze, które nie oferują własnej bankowości mobilnej

Spółka Polski Standard Płatności, zarządzająca systemem Blik, o tym, że zamierza wyprodukować aplikację white label, informowała wiosną ubiegłego roku. Oprogramowanie już jest a ja miałem okazję pobawić się nim w środowisku testowym. Dostałem też zgodę na pokazanie Wam jej kilku ekranów.

Przeczytajcie także: Płatności mobilne w Biedronce wciąż żyją

A więc aplikacja została przygotowana na urządzenia z trzema najważniejszymi systemami operacyjnymi, czyli Androidem, iOS-em oraz Windowsem. Aby zacząć płacić Blikiem użytkownik ściąga i instaluje apkę na smartfonie a następnie wybiera swój bank oraz generuje z jej poziomu specjalny kod aktywacyjny. Kod ten musi następnie podać w systemie transakcyjnym swojego banku lub poprzez call center. W ten sposób urządzenie jest parowane z rachunkiem rozliczeniowym.Po takim sparowaniu użytkownik musi jeszcze nadać swój własny mobilny PIN, za pomocą którego będzie mógł logować się do aplikacji. Oczywiście generowanie kodu Blik, pozwalającego na płatność, możliwe jest również przed zalogowaniem. Udostępnienie takiej funkcji zależy od banku, który zdecyduje się zaoferować klientom aplikację Blik white label.Natomiast po zalogowaniu do apki użytkownik uzyskuje dostęp do kilku innych funkcji, m.in. historii transakcji. Co ciekawe na etapie wyboru banku przez użytkownika aplikacja może dostosować swój wygląd i kolorystykę do barw konkretnej instytucji.Jak powiedzieli mi przedstawiciele PSP aplikacja white label została przygotowana z myślą o mniejszych instytucjach, głównie spółdzielczych. Większe banki komercyjne zwykle stawiają na własne, mocno rozbudowane systemy bankowości mobilnej i nie są zainteresowane aplikacją white label. Władze PSP deklarują, że rozmawiają z bankami spółdzielczymi na temat wykorzystania tego rozwiązania. Podczas konferencji prasowej, na której ogłaszano start Blika, wspomniano, że zainteresowany taką aplikacją może być np. Neobank.

Przeczytajcie także: Samsung gotowy na start Samsung Pay w Polsce

Co ciekawe podobne rozwiązanie, z tym że oferujące płatności mobilne HCE, kilka tygodni temu wdrożyła dla banków spółdzielczych z grupy BPS spółka IT Card. Aplikacja Planet Mobile umożliwia transakcje zbliżeniowe telefonem na podobnej zasadzie jak karta bezstykowa. Żeby jednak klienci mogli z tej usługi skorzystać ich bank musi najpierw porozumieć się z IT Card.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies