Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kody QR w autobusach także na Śląsku i Zagłębiu. Nowe zasady dla użytkowników moBilet, Jakdojade, mPay, SkyCash i zBiletem.pl

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez ZTM aby kupić bilet na przejazd, trzeba najpierw zeskanować kod QR umieszczony w pojeździe

O tym, że władze Zarządu Transportu Metropolitarnego na Śląsku i Zagłębiu zamierzają zmienić zasady korzystania z aplikacji mobilnych do opłacania przejazdów, wiadomo co najmniej od kilku tygodni. Już bowiem aplikacja samorządowa Transport GZM, która zastąpiła owiany złą sławą system ŚKUP, ma zaimplementowany nowy sposób kasowania biletów. Przy okazji debiutu zapowiedziano, że podobne zmiany zajdą także w aplikacjach zewnętrznych operatorów, takich jak moBilet, Jakdojade, mPay, SkyCash i zBiletem.pl.

Przeczytajcie także: W każdym urzędzie skarbowym można już płacić kartą

Zgodnie z komunikatem ZTM nowe zasady kupowania i kasowania biletów przy pomocy aplikacji mobilnych obowiązują od wczoraj. Aby kupić i aktywować prawidłowo bilet, należy najpierw w aplikacji odszukać i wybrać odpowiedni bilet, następnie zeskanować kod QR znajdujący się w pojeździe, a na końcu potwierdzić operację i zapłacić za przejazd w apce. Alternatywnie, zamiast skanowania kodu, można przepisać ręcznie kod cyfrowy, umieszczony na każdej naklejce w pojeździe, obok kodu QR.

Przeczytajcie także: Już wkrótce premiera rankingu Cashless Cities 2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie jest pierwszym operatorem transportu publicznego w Polsce, który zdecydował się na dużą skalę wykorzystać w procesie kasowania biletów kody QR. Wcześniej zrobiła to m.in. Warszawa. Celem tych działań jest zapobieganie działaniom nieuczciwych użytkowników aplikacji mobilnych. Osoby takie jeżdżą komunikacją miejską za darmo, a dopiero po zauważeniu kontrolerów biletów opłacają w aplikacji przejazd. Konieczność skasowania biletu QR-kodem ma uniemożliwiać taki proceder. Jednak taka procedura utrudnia korzystanie z aplikacji uczciwym użytkownikom i zwykle spotyka się z ich strony z krytyką.

Fot. ZTM GZM

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies