Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: wzrost liczby i wartości przelewów Express Elixir. W systemie BlueCash niewielki spadek

Express Elixir i BlueCash to systemy umożliwiające natychmiastowe przelewy między rachunkami w różnych bankach

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat systemów rozliczeniowych działających na polskim rynku, w tym narzędzi do przelewów ekspresowych. Wynika z niego, że w I kw. br. Express Elixir, którego operatorem jest KIR, rozliczył 74,7 mln transakcji, co oznacza wzrost o 7,4 proc. w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego. Wartość przelewów wyniosła w tym czasie 43,4 mld zł, co oznacza wzrost o 2 proc. Na koniec marca z systemu korzystało 27 banków. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że całkiem niedawno, a więc w marcu, przystąpił do niego Nest Bank.

Przeczytajcie także: Usługa Tap to pay coraz bliżej Polski

Alternatywnym systemem płatności natychmiastowych jest BlueCash, którym zarządza spółka Autopay (wcześniej Blue Media). W pierwszym kwartale zrealizowano za jego pomocą 3,7 mln zleceń o wartości 4,6 mld zł. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to spadki o odpowiednio 1,8 proc. oraz 0,9 proc. Na koniec marca z narzędzia korzystało sześć banków komercyjnych oraz 84 banki spółdzielcze (o trzy mniej niż na koniec 2022 roku).

Przeczytajcie także: Kurierzy DHL dostali aplikację PolCard Go

W tym samym czasie w systemie Elixir (podstawowe rozwiązanie KIR-u) przetworzono 558,9 mln transakcji – o 0,6 proc. mniej niż w kwartale poprzedzającym. Ich wartość uległa zmniejszeniu o 3,7 proc. i wyniosła 2 bln zł. Kwartalne spadki zanotował także system Euro Elixir, z pomocą którego realizowane są transakcje transgraniczne w euro. W pierwszych trzech miesiącach roku użyto go w 12,4 mln płatności – to o 2,3 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Wartość zleceń zmniejszyła się o 1,7 proc. i wyniosła 91,9 mld euro.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies