Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Z Pekao wkrótce zapłacicie mobilnie bez internetu

Bank pracuje nad umożliwieniem realizacji transakcji w trybie offline.

Niedawno Bank Pekao wraz z MasterCardem jako pierwszy w Polsce wdrożył mobilne płatności zbliżeniowe przy użyciu chmury obliczeniowej, tzw. HCE. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala płacić bezstykowo telefonem tak jak zwykłą kartą zbliżeniową. Przy tym aby aktywować usługę nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczy ściągnąć na odpowiedni aparat telefoniczny aplikację mobilną Pekao i już można płacić, niezależnie od tego, u jakiego operatora telekomunikacyjnego macie abonament. Po prostu, odblokowujecie ekran swojego smartfona, przykładacie go do terminala w sklepie i zatwierdzacie transakcję na wyświetlaczy swojego urządzenia.

Taki model płatności ma jednak pewną wadę: transakcja przebiega nieco dłużej niż zwykłą kartą zbliżeniową. Ponadto wymaga, by telefon był podłączony do sieci internetowej. A co jeżeli w sklepie, w którym będziecie chcieli zapłacić, nie ma zasięgu a placówka nie posiada sieci WiFi? Z zakupów nici. Dlatego zarówno Pekao jak i MasterCard pracują nad rozwiązaniem tego kłopotu w ten sposób, by transakcja mogła się odbywać offline, czyli bez konieczności łączenia się aplikacji na smartfonie z siecią internetową.

I takie rozwiązanie już jest testowane przez MasterCarda a w przyszłym roku ma być wdrożone w aplikacji oferowanej przez Pekao. Nowy standard polega na tym, że dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji są wysyłane do chmury obliczeniowej nie przez smartfona, tylko przez terminal w sklepie. W takiej sytuacji jednak transakcję zatwierdza się nie na wyświetlaczu telefonu tylko na terminalu. Z tego co wiem, podobny schemat transakcji będzie obowiązywał w aplikacjach, przygotowywanych przez kilka polskich banków z Visą. Nie do końca zadowala to jednak bankowców, którzy chcieliby zamykać transakcję na telefonie. Tak czy siak, na razie jest to niemożliwe więc przyjdzie im chyba zaakceptować rozwiązanie organizacji płatniczych.

Płatności mobilne z wykorzystaniem chmury obliczeniowej mają coraz większe szanse na to, by stać się standardem na naszym rynku. Za kilka miesięcy może je zaoferować kilka następnych banków. Visa ostatnio pochwaliła się, że realizuje w tym zakresie projekty wdrożeniowe z dziewięcioma bankami, m.in. ze Śląskim i BZ WBK. Krążą pogłoski, że ten ostatni współpracuje w sprawie HCE także z MasterCardem. Bezstykową inicjację transakcji zamierza też wprowadzić operator systemu Blik. Technologii pomóc może również umożliwienie stosowania jej na smartfonach z systemem operacyjnym Windows Phone, co ma się stać w połowie przyszłego roku. Na razie ze standardu HCE mogą korzystać użytkownicy najnowszych aparatów z Androidem.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies