Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pokażą, jak chcą cyfryzować Polskę. Duża konferencja ministrów cyfryzacji, rozwoju i zdrowia

To ma nie być już zapowiedź mglistych planów, tylko przedstawienie konkretnych działań, które podjęto lub które za chwilę zostaną podjęte

Na godz. 9 rano w poniedziałek zaplanowana została konferencja prasowa, podczas której szefowie trzech ministerstw, a więc rozwoju, cyfryzacji i zdrowia, mają przedstawić szczegóły programu "Od papierowej do cyfrowej Polski". Pod taką nazwą występuje teraz program cashless/paperless, o którym mogliście przeczytać pierwsi w tekście, który znajdziecie tutaj. Jakkolwiek konferencja jest pewnie głównie elementem działań "piarowych" rządu, ma szansę rzucić nieco więcej światła na prace w obszarze, który bardzo mnie interesuje.

Najważniejsze cele, jakie program ma pozwolić osiągnąć, to doprowadzenie w ciągu pięciu lat do sytuacji, w której 50 proc. obywateli realizuje 80 proc. swoich spraw za pośrednictwem sieci internetowej a udział pieniądza gotówkowego w gospodarce ma spaść z obecnych 21,5 proc. do poniżej 15 proc.

W skład programu "Od papierowej do cyfrowej Polski" wchodzi cały szereg mniejszych projektów, o których ja lub moi koledzy z serwisu Cashless już pisaliśmy. Mowa na przykład o cyfrowych wrotach do administracji publicznej, czyli witrynie obywatel.gov.pl czy mobilnym dowodzie osobistym.

Przeczytajcie także: Wniosek o "becikowe" też złożycie przez bank

Jednym z koronnych elementów programu, który ma zostać wdrożony w ciągu najbliższych miesięcy, jest pomysł wyposażenia wszystkich urzędów w Polsce w terminale do przyjmowania płatności bezgotówkowych kartami i mobilnymi instrumentami płatniczymi. Władze resortu rozwoju chciałyby, aby obsługa transakcji w urzędach była bezpłatna zarówno dla petentów jak i administracji. Opracowaniem koncepcji zajął się KIR.

Jak wiecie, KIR wystosował do operatorów terminali zapytanie ofertowe w tej sprawie. Z moich informacji wynika, że odpowiedziało na nie kilka firm, w tym eService, First Data i Polskie ePłatności. Żadne z tych przedsiębiorstw nie zadeklarowało jednak chęci wzięcia na siebie kosztów obsługi transakcji w urzędach. KIR musi więc znaleźć inny pomysł na to i zdaje się, znalazł. Mam nadzieję napisać o tym nieco więcej w najbliższym czasie.

Drugim elementem programu, którego realizacja przewidziana jest na najbliższe miesiące, jest tzw. fiskalizacja online. Chodzi o to, aby przedsiębiorcy nie musieli wystawiać klientom papierowych paragonów a jednocześnie, aby firmy nie unikały przychodów i władze państwowe utrzymały nad tym kontrolę.

Przeczytajcie także: Kasa i terminal w jednym urządzeniu coraz bliżej

Z jednego z moich wcześniejszych tekstów pamiętacie może, że pod uwagę brane są dwa podstawowe modele fiskalizacji online: chorwacki i węgierski. Chorwacki sprowadza się do tego, że kasę fiskalną zastępuje się aplikacją fiskalną, którą można zainstalować na niemal dowolnym urządzeniu. A więc nie tylko na kasie fiskalnej, ale także w komputerze, tablecie a nawet smartfonie. Natomiast model węgierski polega na tym, że podstawą fiskalizacji pozostaje archaiczna kasa fiskalna, podłączona do internetu za pomocą specjalnego modułu.

Wdrożenie modelu węgierskiego na pewno będzie na rękę producentom kas fiskalnych. W ich rękach pozostawi bowiem kontrolę nad rynkiem, na którym znajduje się 2 mln urządzeń. Podatnicy będą musieli dokupić moduły komunikacyjne, które dostarczy zapewne nie kto inny tylko producenci kas. Dlatego wydaje mi się, że model chorwacki jest o wiele nowocześniejszy i tańszy, nie tylko dla administracji, ale przede wszystkim dla właścicieli firm, którzy wreszcie nie będą musieli kupować za grube pieniądze przestarzałych kas fiskalnych.

Pamiętając o dotychczasowych doświadczeniach administracji publicznej w informatyzacji kraju, cały czas w tyle głowy mam taką obawę, że realizacja programu "Od papierowej do cyfrowej Polski" może zakończyć się porażką. Jeżeli jednak będzie inaczej, na pewno odmieni to na plus życie przeciętnego obywatela.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies