Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mobilny dowód osobisty ma działać już w przyszłym roku. Realne?

Rychłe nadejście rewolucji zapowiedziała dzisiaj szefowa resortu cyfryzacji

Dziś smartfon może zastąpić nie tylko aparat fotograficzny, komputer, kalkulator czy latarkę. Może też być kluczem do drzwi Waszego domu czy garażu lub kartą płatniczą. Jednym z argumentów, dla którego upowszechnić się miały płatności mobilne, było właśnie to, że telefon zastąpi portfele, których nie trzeba będzie ze sobą zabierać wychodząc z domu.

Przeczytajcie także: Wniosek o becikowe też złożycie przez bank

Koncepcja ta nie ma jednak szans się sprawdzić w sytuacji, gdy portfel i tak trzeba ze sobą mieć, bo są w nim nie tylko karty płatnicze, ale i dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymacja studencka. Dopiero więc gdy te wszystkie dokumenty będzie można zastąpić telefonem, portfel stanie się zbędny. Czy myślicie, że za Waszego życia będzie to możliwe w naszym kraju?

Okazuje się, że szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska widzi możliwość zaszycia dowodu osobistego w komórce już w przyszłym roku. Na odbywającej się w Krakowie konferencji Impact, przedstawiła dziś plany kierowanego przez siebie ministerstwa na najbliższe miesiące.

Przeczytajcie także: Kasa i terminal w jednym urządzeniu coraz bliżej

I tak w IV kwartale bieżącego roku ma wystartować strona Obywatel.gov.pl. To tam gromadzone będą informacje przydatne obywatelom a publikowane przez wszystkie urzędy administracji publicznej. Także w IV kwartale ma zostać udostępniona możliwość zakładania profili zaufanych za pośrednictwem systemów bankowych. Dzięki temu sprawy w wielu urzędach mamy mieć możliwość załatwiać bez wychodzenia z domu. Z kolei w przyszłym roku światło dzienne ma ujrzeć mID, co zostało zilustrowane taką przyjemną fotografią.Plany bardzo ambitne i trzeba by im przyklasnąć. Pytanie tylko, czy uda się je zrealizować tak szybko. Nie chciałbym wyjść na niedowiarka, ale urzeczywistnienie zamierzeń szefowej MC wymagać będzie wielu zmian w przepisach. mID ma być bowiem nie tylko dowodem osobistym w telefonie. Ma pozwalać także na zaszycie w smartfonie wszystkich innych dokumentów urzędowych, jak wymienione przeze mnie prawko czy legitymacja studencka. Z tego punktu widzenia czasu jest niewiele, a wszyscy wiemy, ile trwały i jak się skończyły dotychczasowe projekty zakładające cyfryzację usług świadczonych przez administrację publiczną.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: EID, CYFRYZACJA, MID

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies