Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Licznik śladu węglowego w pierwszym banku z Polski. Santander wreszcie go wprowadził

Santander zapowiedział wdrożenie licznika śladu węglowego jesienią ubiegłego roku

W serwisie transakcyjnym Santandera wreszcie pojawił się licznik śladu węglowego. Wreszcie, bo jesienią ubiegłego roku bank zapowiedział wprowadzenie nowej funkcji na 19 listopada 2022 r. Później, jak tłumaczyło serwisowi cashless.pl biuro prasowe instytucji, wdrożenie przekładano z różnych względów. Ale ostatecznie udało się je przeprowadzić a klienci mogą już korzystać z nowego rozwiązania.

Przeczytajcie także: Santander chce być pierwszym bankiem w Polsce z licznikiem śladu węglowego

Najważniejszym elementem dodanego modułu jest liczba wskazująca, ile w przybliżeniu kilogramów dwutlenku węgla musiało trafić do atmosfery w związku z zakupami opłaconymi przez danego klienta kartami Santandera. Bank oblicza ją przy współpracy z firmą konsultingową Global Factor, która specjalizuje się w badaniach dotyczących zmian klimatu. W obliczeniach brane są pod uwagę transakcje kartami debetowymi i kredytowymi, wykonane w złotych i rozliczone w danym miesiącu. Wydatki są grupowane w ośmiu kategoriach zakupowych, a o przydziale do konkretnej decyduje tzw. kod MCC, przypisany do użytkownika (sklepu czy punku usługowego) terminala płatniczego.

Moduł z licznikiem śladu węglowego w serwisie transakcyjnym Santandera zawiera także wykres przedstawiający udział poszczególnych kategorii zakupowych w emisji CO2. Santander pokusił się także o umieszczenie poradnika podpowiadającego, w jaki sposób podejmując decyzje zakupowe, można ograniczyć emisyjność swoich wydatków.

Przeczytajcie także: Weźcie udział w projekcie Who is who w polskiej branży płatniczej

Naukowcy grzmią, że przyszłość ludzkości jest zagrożona w związku z postępującym ociepleniem klimatu, którego skutki już teraz boleśnie odczuwamy. Za główną przyczynę tego zjawiska uznawana jest nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla. Dokonując rozsądnych wyborów zakupowych można ją ograniczyć. Stąd coraz więcej instytucji finansowych na świecie decyduje się zaoferować narzędzia do mierzenia śladu węglowego, co pozwala obserwować wpływ wprowadzanych przez klientów zmian. Z tego co się orientuję, Santander jest pierwszym bankiem w Polsce, który takie narzędzie udostępnił klientom indywidualnym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies