Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacja mObywatel 2.0 już dostępna. Pojawiły się pierwsze problemy

Najważniejszą nowością w aplikacji jest mDowód, którym można potwierdzać tożsamość niemal na równi z tym plastikowym

Aplikacja mObywatel 2.0 jest już dostępna. Po fazie otwartych testów, o których mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, przyszedł czas na pełne uruchomienie długo wyczekiwanej apki. Najważniejszą nowością jest w niej mDowód, z pomocą którego można potwierdzić tożsamość w urzędzie, u notariusza, ale też np. przy okazji wypożyczania samochodu czy podpisywania umowy z telekomem.

Przeczytajcie także: Uwaga na parkomatowe oszustwo w Krakowie

Należy mieć na uwadze, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania oraz ważności. W zdecydowanej większości codziennych sytuacji może on zastąpić plastikowy dowód. Wyjątek stanowią trzy przypadki: składanie wniosku o nowy dowód osobisty, posługiwanie się dokumentem poza Polską oraz w bankach (w tym ostatnim przypadku będzie to możliwe od 1 września).

Uruchomieniu nowej wersji aplikacji towarzyszą jednak problemy – w sieci pojawiają się doniesienia o kłopotach z uruchomieniem niektórych usług, co wynika zapewne z przeciążenia serwerów. Z wpisów w mediach społecznościowych wynika też, że z trudnościami podczas aktualizacji muszą się liczyć użytkownicy sprzętu z iOS – ponoć zdarzają się przypadki, gdy aplikację trzeba na nowo zainstalować, a następnie od podstaw tworzyć swój profil. Ale niedociągnięcia czy wręcz awarie zgłaszają też użytkownicy smartfonów z Androidem.

Przeczytajcie także: Terminal aplikacyjny od firmy Apple już w Europie

Docelowo nowa aplikacja ma pełnić rolę nie tylko portfela z dokumentami, ale wręcz cyfrowego asystenta, który pozwoli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Z pomocą apki obywatel zaloguje się do serwisów publicznych (IKP, ZUS, US). Apka będzie też poszerzana o lokalne dokumenty, np. karty mieszkańca. Prowadzony jest już pilotaż ePłatności, w których Blikiem będzie można zapłacić np. podatek od nieruchomości.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies