Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Państwowy BGK operatorem płatności w mObywatelu. Instytucję wybrano bez przetargu

Kontrowersje wzbudzają brak odpowiedniego doświadczenia BGK oraz wysokość jego wynagrodzenia związanego ze świadczeniem usług

Niebawem wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, które sprawi, że posiadacz smartfonu będzie mógł wylegitymować się np. w urzędzie, sądzie czy wypożyczalni samochodów cyfrowym dowodem osobistym. Te zmiany wiążą się z wprowadzeniem nowej, przebudowanej wersji apki, w której znajdą się narzędzia do płatności. Kontrowersje wzbudza wybór operatora tego rozwiązania.

Przeczytajcie także: FIS rozważa sprzedaż Worldpay

Odświeżona aplikacja mObywatel umożliwi płacenie podatków – usługa jest już ponoć w końcowej fazie testów i niebawem mają ją udostępnić pierwsze samorządy. Chętni opłacą należności Blikiem. Serwis money.pl poinformował, że rozliczanie tych transakcji minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, powierzył państwowemu Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a odbyło się to bez przetargu.

BGK wskazano jako instytucję do obsługi płatności realizowanych na rzecz podmiotów publicznych w nowelizacji ustawy o e-administracji, nad którą trwają prace legislacyjne. Określa ona, że bankowi przysługuje wynagrodzenie za obsługę transakcji płatniczych - ma to być maksymalnie 5 groszy za transakcję, a pieniądze będą pochodzić z budżetu Ministerstwa Finansów.

Przeczytajcie także: Mastercard uruchamia Multi Token Network

Autorka tekstu z money.pl przywołuje wypowiedź osoby z branży płatniczej (chciała zachować anonimowość), która przekonuje, że w przetargu dałoby się wyłonić operatora dużo tańszego od BGK. Jednocześnie mógłby to być podmiot z odpowiednim doświadczeniem – Bank Gospodarstwa Krajowego niemal od podstaw buduje swoje kompetencje w tym zakresie. Zdaniem eksperta, gdyby rozpisano przetarg, doświadczenie byłoby w nim brane pod uwagę i BGK nie zakwalifikowałby się do dalszego etapu konkursu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies