Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa: Polacy masowo ruszą na zagraniczne wakacje. Większość planuje w tym czasie płacić cyfrowo

Z badania organizacji płatniczej wynika, że 22 proc. polskich turystów zamierza za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem

Podczas zagranicznych wakacji większość Polaków (77 proc.) zapłaci kartą, smartfonem lub smartwatchem. Podobnie wygląda to w przypadku turystów z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, o czym można się dowiedzieć z badania Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2023. Urlop poza swoim krajem planuje w tym roku 38 proc. ankietowanych Polaków.

Przeczytajcie także: Prawie 13,5 mln aktywnych "blikowiczów" mają banki w Polsce

Ponad jedna piąta (22 proc.) polskich turystów zamierza za granicą płacić smartfonem lub smartwatchem – bardzo podobnie wygląda to w przypadku turystów z Rumunii oraz Węgier. Z kolei prawie połowa (49 proc.) polskich wczasowiczów zamierza używać za granicą tej samej karty płatniczej, co w kraju. Blisko jedna czwarta (24 proc.) polskich respondentów planuje płacić inną kartą niż w kraju. Także i w tym przypadku podobnych odpowiedzi udzielili ankietowani w Rumunii oraz na Węgrzech.

Za największą zaletę płacenia kartą (lub urządzeniem mobilnym) za granicą uczestnicy badania uznali wygodę (58 proc.). Na bezpieczeństwo, postrzegane jako brak ryzyka utraty gotówki, wskazało 53 proc. ankietowanych, a na szybkość 52 proc. Polacy najczęściej będą płacić kartą lub smartfonem za granicą w restauracjach, sklepach spożywczych, na lokalnych targowiskach, w muzeach i komunikacji miejskiej.

Przeczytajcie także: Klienci Santandera mogą korzystać ze SwatchPay oraz Xiaomi Pay

Zdecydowana większość, bo 91 proc. Polaków samodzielnie organizujących zagraniczny wyjazd, co najmniej jedną usługę wakacyjną kupi online: 75 proc. zarezerwuje w ten sposób nocleg, 48 proc. opłaci transport, a 25 proc. wykupi bilety wstępu lub dodatkowe wycieczki. Ponad połowa kupujących te usługi w internecie zapłaci za nie kartą lub cyfrowym portfelem.

Badanie Visy pokazuje również, że 62 proc. spośród Polaków kupujących zorganizowane wakacje za granicą zrobi to online, za pośrednictwem stron biur podróży lub platform agregujących oferty touroperatorów. W tym przypadku prawie połowa tych wczasowiczów (48 proc.) zapłaci za swoje wakacje kartą lub cyfrowym portfelem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies