Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EBC: fraudy kartowe tracą na znaczeniu. Nadal dominują w nich płatności transgraniczne

Zdecydowana większość oszustw kartowych odbyła się bez fizycznej obecności plastików

Europejski Bank Centralny opublikował raport na temat oszustw kartowych w strefie SEPA w 2021 roku. Ich wartość we wspomnianym okresie wyniosła 1,53 mld euro, co stanowiło 0,028 proc. wartości (5,4 bln euro) wszystkich transakcji kartowych w tym czasie i na tym obszarze.

Przeczytajcie także: Cinkciarz.pl wygrywa w sądzie z konkurencją

Instytucja poinformowała, że w przypadku fraudów kartowych utrzymuje się trend spadkowy. Dla porównania w 2019 roku ich wartość wyniosła 1,87 mld euro, a najwyższy udział w całości transakcji miał miejsce w 2008 roku (wtedy zaczęto prowadzić takie dane): 0,048 proc. Bank tłumaczy to wdrażaniem rozwiązań silnego uwierzytelniania klientów, czyli elementów dyrektywy PSD2, a także podnoszeniu branżowych standardów, które ograniczają możliwość fałszowania kart.

Pod względem wartości za większość fraudów (63 proc.) w 2021 roku odpowiadały transakcje transgraniczne. Warto mieć jednak na uwadze, że jednocześnie płatności tego typu stanowiły jedynie 11 proc. wszystkich. Nie jest to zjawisko nowe – taka sytuacja utrzymuje się od kilku lat.

Większość oszustw kartowych dotyczyła transakcji bez fizycznej obecności plastiku. Fraudy CNP (card not present) zarówno w 2020 roku, jak i w 2021 roku stanowiły 84 proc. całkowitej wartości oszustw kartowych. Ten wskaźnik wzrasta w ostatnich latach za sprawą rosnącego udziału e-commerce w handlu oraz nasilającego się phishingu W 2021 roku wartość kradzieży CNP wyniosła 1,28 mld euro, czyli o ponad 12 proc. mniej niż w roku poprzedzającym.

Przeczytajcie także: Klientów biznesowych BNP Paribas czekają zmiany

Za pozostałe kilkanaście procent fraudów odpowiadają kradzieże z wykorzystaniem fizycznej karty: w bankomatach oraz terminalach płatniczych. Ich wartość w 2021 roku wyniosła w przypadku tych pierwszych maszyn 74 mln euro, co oznacza ponad 4-procentowy spadek w porównaniu z rokiem poprzedzającym. W przypadku terminali było to 177 mln euro, czyli o przeszło 7 proc. mniej niż w 2020 roku.

EBC w swoim raporcie podkreśla, że chociaż wspomniane dane i wynikająca z nich pozytywna tendencja mogą napawać optymizmem, to należy zachować czujność: rok 2021 to czas pandemii, która np. ograniczyła podróże i zmieniła sposób korzystania z kart. Nie można wykluczać, że oszuści dostosowali się już do nowych warunków i w większym stopniu będą stosować np. zabiegi socjotechniczne w celu wyłudzenia wrażliwych danych lub po prostu środków.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies