Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
5 trendów w płatnościach według ekspertów Elavon

Wśród narzędzi, które będą rządzić rozwojem płatności w najbliższym czasie, mają być m.in. otwarta bankowość, cyfrowe portfele oraz terminale aplikacyjne

Elavon, jeden z największych na polskim rynku operatorów terminali płatniczych, opublikował analizę dotyczącą pięciu najważniejszych trendów, jakie zdaniem jego ekspertów, rządzić będą rozwojem płatności w najbliższym czasie. Na pierwszym miejscu wymieniono wprowadzanie usług wykorzystujących zasady tzw. otwartej bankowości.

Przypomnę, że open banking to idea wprowadzona unijną dyrektywą PSD II. Zakłada ona, że bank musi umożliwić tzw. podmiotom trzecim (np. fintechom) dostęp do danych zgromadzonych na rachunkach klientów, oczywiście za zgodą tych ostatnich. Pozwala to na świadczenie m.in. usług płatniczych. W Polsce większość integratorów płatności, takich jak Przelewy24 czy PayU, wcześniej oferujących w e-commerce przelewy typu pay by link, dziś coraz częściej zastępuje je płatnościami wyglądającymi całkiem podobnie, ale wykorzystującymi open banking.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce

– Klienci mogą też wybrać opcję otwartej bankowości przy kasie i zapłacić za swoje towary za pomocą przelewu bankowego z aplikacji bankowości mobilnej. To rozwiązanie jest dla użytkownika proste i intuicyjne, a co najlepsze, nie wymaga żadnego wprowadzania danych przez konsumenta, co oznacza koniec wpisywania numerów kart i koniecznością zapamiętania kodów bezpieczeństwa – mówi Rafał Gołębiewski z firmy Elavon.

Na drugim miejscu wśród najważniejszych trendów płatniczych eksperci Elavon wymienili rozwój i wzrost popularności cyfrowych portfeli, których przykładem może być Apple Pay czy Google Wallet. Coraz więcej osób ma korzystać z tej technologii ze względu na wygodę, jaką daje połączenie kilku metod płatności w jednym bezpiecznym miejscu. To rozwiązanie doceniają również firmy, dla których cyfrowe portfele stały się narzędziem poprawiającym doświadczenia klientów i zapewniającym bogate źródło danych.

Elavon spodziewa się również, że coraz więcej firm będzie używać telefonów komórkowych jako czytników kart. Rozwiązanie typu softpos, znane także jako "tap to phone", "tap on phone" lub "tap to pay" umożliwia klientom zbliżenie swojej karty, lub – dzięki cyfrowym portfelom – smartfonu do telefonu sprzedającego w celu dokonania płatności. – Rozwiązanie to będzie najkorzystniejsze dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, np. zajmujących się myciem okien lub prowadzeniem straganów na bazarze, którzy nie będą musieli nosić ze sobą żadnych dodatkowych urządzeń – uważa Rafał Gołębiewski z Elavon.

Przeczytajcie także: Santander i Elavon wprowadzają terminal płatniczy

Wśród trendów w płatnościach Elavon wymienia również transakcje zawierane w metaverse. To internetowy, równoległy świat, w którym odbywają się dyskoteki, sprzedaje się działki i ubrania na aukcjach. – Choć trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne: metaverse zostanie z nami na stałe – twierdzi Rafał Gołębiewski.

Ostatni trend wymieniony w analizie Elavonu to technologia data-over-sound, czyli ultradźwiękowa transmisja danych. Rozwiązanie wykorzystuje częstotliwości niesłyszalne dla ludzi. W ten sposób umożliwia urządzeniom rozmowę ze sobą, podobnie jak za pomocą Bluetooth, ale o znacznie większym i konkretnym zasięgu. Przykładowym zastosowaniem technologii data-over-sound byłby bilet w aplikacji na smartfonie. Aplikacja emituje dźwięk, aby powiadomić o dotarciu użytkownika na miejsce docelowe i umożliwić wejście bez konieczności okazania biletu lub nawet stania w kolejce.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies