Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF: mocne hamowanie crowdfundingu w Polsce. Spadły liczba uruchomionych zbiórek i wartość zebranych środków

Jak podaje Komisja, w 2022 roku zaledwie 3 emitentów w pełni zrealizowało cel zbiórki

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczący m.in. rynku ofert publicznych akcji w 2022 roku i znalazły się w nim informacje dotyczące finansowania społecznościowego w naszym kraju. Jak przekonuje instytucja, w sektorze tym nastąpiło istotne spowolnienie – dotyczy to zarówno liczby i wartości uruchomionych zbiórek, jak i wielkości pozyskanego kapitału.

Przeczytajcie także: PKO BP ma nowego prezesa

W ubiegłym roku na platformach crowdfundingowych uruchomiono 38 ofert, których emitenci planowali pozyskać łącznie niespełna 80 mln zł. Zakończono 35 ofert, w których finalnie pozyskano 17,3 mln zł. Dla porównania w roku poprzedzającym ofert było 65, a emitenci chcieli z ich pomocą pozyskać prawie 180 mln. Ostatecznie udało im się w wówczas zdobyć w ten sposób ponad 101 mln zł. Średnia wartość środków zdobytych w ramach finansowania społecznościowego spadła w tym czasie z 1,6 mln zł do 0,5 mln zł.

Z raportu wynika, że w 2022 roku zaledwie 3 emitentów w pełni zrealizowało cel zbiórki. W latach poprzedzających takich podmiotów było znacznie więcej. W ubiegłym roku w 9 ofertach nie osiągnięto minimalnego progu emisji. Dodatkowo jedna oferta została wstrzymana, jedna odwołana, a jedna zakazana przez KNF. W ramach ofert zakończonych w 2022 roku emitenci osiągali średnio 28 proc. celu emisji. Liderem pod względem wartości zebranego kapitału była w tym czasie platforma Beesfund. Z jej pomocą pozyskano ponad 6 mln zł.

Przeczytajcie także: Autopay wprowadza e-winiety

KNF w swoim raporcie przywołuje przykład spółki Pora na Pola, która w latach 2019-2022 przeprowadziła przy udziale platform crowdfundingowych 5 ofert publicznych akcji. Niedawno firma ta złożyła wniosek o upadłość. W 2022 roku jedyną spółką, której udało się pozyskać kapitał o wartości ponad 2 mln zł, było Kolejkowo, czyli organizator wystaw tematycznych.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies