Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP: ponad 13,5 mln Polaków korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej. To dane z najnowszej edycji raportu Netbank

Z dokumentu wynika także, że na koniec roku ponad 19,3 mln klientów indywidualnych aktywnie bankowało z pomocą smartfona

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce w IV kw. 2022 roku. Wynika z niego m.in., że na koniec roku obowiązywało w naszym kraju blisko 42 mln umów umożliwiających dostęp do usług bankowości internetowej. W porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedzającego oznacza to wzrost o przeszło 6,5 proc, zaś w zestawieniu z III kw. 2022 r. wzrost wyniósł niespełna 1,3 proc.

Przeczytajcie także: Apple Pay Later już działa w USA

Liczba klientów indywidualnych, korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych, sięgnęła na koniec grudnia przeszło 22 mln. To o ponad 120 tys. więcej niż w kwartale poprzedzającym (wzrost o ok. 0,5 proc.), a także o blisko 1 mln więcej (przeszło 4 proc.) niż w analogicznym kwartale 2021 roku. ZBP podał również, że w porównaniu z grudniem 2021 roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego wzrosła o ponad 23 proc. W tym samym czasie zmniejszyła się (o ponad 1,6 proc.) średnia liczba tych przelewów.

Nadal rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w IV kw. 2021 roku było ich 16,5 mln, o tyle miniony kwartał zakończył się wynikiem ponad 19,3 mln. Oznacza to wzrost o 16,7 proc. (kwartalny wzrost wyniósł prawie 3,5 proc.). Z raportu wynika też, że 71 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej (ponad 13,5 mln) to klienci "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. W porównaniu z III kw. 2022 roku przybyło takich osób aż 1,1 mln. To także o ponad 3,8 mln więcej niż w IV kw. 2021 roku.

Przeczytajcie także: mBank zapowiada więcej kart wirtualnych

W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec grudnia liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła ok. 3,4 mln (bardzo nieznaczny wzrost w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy ponad 2,3 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (także i w tym przypadku zanotowano niewielki wzrost w porównaniu z III kw. 2022 roku).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies