Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rząd zrobi konkurencję fintechowi Urban.one. W 2024 roku ma ruszyć strona internetowa z cenami transakcyjnymi mieszkań

Nowy serwis ma być na bieżąco aktualizowany i pokaże ceny w konkretnej dzielnicy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii na początku 2024 roku chce uruchomić serwis internetowy z bazą cen transakcyjnych mieszkań. W rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział to szef resortu, Waldemar Buda. Nowa strona w opinii urzędnika pomoże ograniczyć bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości. Za tą ostatnią jego zdaniem mają odpowiadać m.in. flipperzy (osoby, które kupują mieszkania na krótki czas, a następnie sprzedają z zyskiem) generujący sztuczny popyt.

Przeczytajcie także: Pekao wyłącza Pekao24 Makler

Jak wyjaśnił minister, nowa strona internetowa ma zawierać informacje przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji. Będą z niej wyłączone dane wrażliwe, ale zostaną te dotyczące miejscowości, dzielnicy, metrażu i ceny nieruchomości. W efekcie będzie można dowiedzieć się, za ile sprzedawały się lokale w danej okolicy jeszcze tego samego dnia. Obecnie dane tego typu publikowane są z dużym opóźnieniem i dotyczą np. całego województwa, a nie dzielnicy.

Przeczytajcie także: Revolut zaoferuje ubezpieczenia komunikacyjne

Chociaż sama koncepcja wydaje się słuszna, to warto przypomnieć, że na ryku są dostępne usługi, dzięki którym można mieć wgląd w aktualne transakcyjne ceny mieszkań. Już w 2016 roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl o fintechu Cenatorium, oferującym m.in. usługę Urban.one. Za jej pomocą można sprawdzić faktyczne ceny mieszkań sprzedanych w ostatnim czasie w wybranej okolicy, a nawet w bloku. Mankamentem usługi jest jednak fakt, że jest płatna (aktualnie pojedynczy raport kosztuje 49 zł). Nie obejmuje też całego kraju, a przede wszystkim największe miasta, gdzie transakcji na rynku nieruchomości jest najwięcej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies